تشخیص ایمپکت فاکتور مجلات به سادگی

تشخیص ایمپکت فاکتور مجلات به سادگی

تشخیص ایمپکت فاکتور مجلات به سادگی

تشخیص ایمپکت فاکتور مجلات به سادگی :

 

ایمپکت فاکتور مجلات عبارتست از تمامی استنادهای مجلات JCR سال جاری به مقالاتی که در طی دو سال گذشته در مجلات JCR به چاپ رسیده اند. عدد این ایمپکت فاکتور نیز توسط تقسیم تعداد کلی مقالات علمی به چاپ رسیده در ژورنال های JCR در طی دو سال گذشته بدست می آید. ایمپکت فاکتور مجلات (Journal Impact Factor) هرساله توسط موسسه تامسون رویترز منتشر می شود و بطور متوسط تعداد دفعاتی که یک مقاله در یک ژورنال خاص، استناددهی می شود را می سنجد. تشخیص ایمپکت فاکتور می تواند راه مفیدی برای مقایسه قابلیت استناددهی مجلات باشد. البته ایمپکت فاکتور خالص و مطلق عبارتست از مقالات استناد شده معدودی که توسط ژورنال های غیر مرتبط دیگر استناد داده نشده باشند و فقط توسط ژورنالهای موجود درحوزه تخصصی خود مقاله به آنها استناددهی شده باشد.

اگرچه محاسبه ایمپکت فاکتور یک محاسبه دقیق ریاضی نیست، ولی میتوان گفت که ایمپکت فاکتور مجله یک تقریب کارکردی از میانگین میزان استناد در هر مقاله قابل استناد را فراهم می کند. بعنوان مثال ایمپکت فاکتور 1 مشخص می کند که بطور میانگین، مقالاتی که در طی یک یا دو سال اخیر در آن مجله به چاپ رسیده اند فقط یک بار استناد دهی شده اند. یا مثلا ایمپکت فاکتور 2.5 بدین معناست که بطور میانگین، مقالاتی که طی یک یا دو سال اخیر در آن مجله به چاپ رسیده اند دو و نیم بار استناد دهی شده اند. موارد استناد شده هم ممکن است مقالاتی باشند که در همان ژورنال به چاپ رسیده اند. ویا همچنین علاوه بر آن می توانند اغلب موارد استناد شده از ژورنالهای متفاوت، پروسه ها ، و یا کتابهای نمایه شده در سایت وب آف ساینس باشند.

مطب پیشنهادی :
پیشنهاد و سابمیت | ویراستاری و تقویت | بهترین موسسه پایان نامه نویسی ایران

“ایمپکت فاکتور پنج ساله” نیز در واقع شبیه “ایمپکت فاکتور دو ساله” است فقط با این تفاوت که به جای محاسبه میانگین استناددهی های دو سال اخیر از میانگین استناددهی های پنج سال اخیر به مجلات استفاده می کنند.

ایمپکت فاکتور مجله به بررسی منابع ارجاع شده از هر کدام از پنج نشریه زیر و نشریات وب آف ساینس می پردازد:

  • (Science Citation Index Expanded (SCIE
  • (Social Sciences Citation Index (SSCI
  • Arts & Humanities Citation Index
  • Conference Proceedings Citation Index, Science edition
  • Conference Proceedings Citation Index, Social Science and Humanities edition

نحوه محاسبه ایمپکت فاکتور مجلات بدین صورت است که به ازای هر عنوان مقاله در SCIE و SSCI، استنادهایی که آنها دریافت می کنند، جمع آوری و جمع بندی می شوند. این جمع آوری و جمع بندی ها، سال چاپ را برای (a)، استناد داده شده را برای (سال JCR)، و مقاله ای که استناد دهی شده است را برای (b) در نظر می گیرد. ایمپکت فاکتور ژورنال محدود می شود به یک دیدگاه “دو ساله” از مقالات مرتبط برای موارد استناددهی شده در سال انتشار: یک سال قبل از سال JCR ( سال -1) و دو سال قبل از سال انتشار ( سال – 2). بعنوان مثال در JCR 2015 ایمپکت فاکتور هر ژورنال، استنادهای بدست آمده از مقالات چاپ شده در JCR 2015 و همچنین استنادهای سالهای 2013 و 2014 را ارزیابی می کند. همچنین بعلت اینکه ایمپکت فاکتور در نهایت، نسبتی از استنادهای بدست آمده به مقالات قابل استناد چاپ شده می باشد، لذا یک شمارشی باید از کل مقالات چاپ شده در آن حوزه تخصصی صورت گیرد. در این نسبت، تعداد استنادهای بدست آمده در صورت کسر، و تعداد مقالات استناد شده در مخرج کسر قرار می گیرد.

مطب پیشنهادی :
انواع روش های رفرنس دهی

برای تشخیص ایمپکت فاکتور مجلات JCR می توانید به وبسایت زیر مراجعه نموده و با وارد کردن کد ISSN و یا نام مجله ایمپکت فاکتور و سایر مشخصات مجله را مشاهده فرمایید:

http://www.bioxbio.com/if/

در صورت نیاز به مشاوره و اخذ راهنمایی بیشتر لطفا با مشاوران موسسه ایزی تز تماس حاصل فرمایید.

 

ایزی تز برندی متفاوت با خدماتی متمایز در زمینه پایان نامه مشاوره پایان نامه دکتری و …

با همکاری آسان مقاله برند اول مشاوره مقاله در ایران

مشاوره پایان نامه : 09199631325

مشاوره مقاله : 09353132500

ارسال دیدگاه

ایمیل خود را وارد کنید