مقاله بیس پایان نامه ارشد و دکترا | موسسه ارائه مقاله بیس

مقاله بیس پایان نامه ارشد و دکترا | موسسه ارائه مقاله بیس

یکی از منابع اصلی برای نگارش هر نوع پژوهشی اعم از مقاله ژورنالی، رساله دکتری و یا پایان نامه ارشد است. یک منبع خوب باید بتواند اطلاعات دقیق و صحیحی برای پژوهشگر فراهم کرده و وی را در مسیر دستیابی به اهداف تحقیقش راهنمایی کنید. انتخاب مقاله بیس یکی از مهمترین و اصلی ترین کارها قبل از انجام هرگونه پژوهشی است که به محقق کمک می کند تا چارچوب و فرآیند انجام تحقیق را به گونه ای کاملا شفاف ترسیم نماید. یک منبع خوب می تواند اطلاعات مهمی از قبیل نحوه پیاده سازی تحقیق، سوالات، فرضیات، چگونگی ارزیابی و سنجش مدل تحقیق، پرسشنامه استاندارد و تست شده، نتایج احتمالی و چگونگی انجام تحلیل های آماری را برای دانشجو شفاف و روشن کند. بسیاری از صاحب نظران مقاله بیس یا Base Paper را اینگونه تعریف می کنند: یک گزارش علمی و یا مقاله اس است که توسط پژوهشگران قبلی به چاپ رسیده و محققان در زمان حال برای تکمیل تحقیقاتشان از اطلاعات و مطالب علمی آن بهره می برند. باید توجه داشته باشید که تحقیقات مبتنی بر مقاله بیس نباید محتوای کپی کاری شده و تکراری ارائه نمایند بلکه از اطلاعات و چارچوب آن برای کشف مفاهیم و ابعاد جدید بهره ببرند. برخی از دانشجویان سعی میکنند مفاهیم، فرضیات، مدل، روش تحقیق و تمامی جنبه های کاربردی مقاله بیس را در تحقیق خودشان گنجانده و نتایج آن را مجددا ارزیابی کنند که این امر در نهایت موجب دوباره کاری و از بین رفتن ارزش تحقیق شان خواهد شد. اما پیش از آنکه به چگونگی استفاده از مقاله بیس و نحوه استخراج داده های آن بپردازیم لازم است که شما را با نحوه ارزیابی و انتخاب آن آشنا کنیم. به طور کلی قبل از انتخاب یک مقاله بیس باید نکات زیر را مدنظر قرار دهید:


 روایی و پایایی: یکی از مهمترین فاکتورها در انتخاب مقاله بیس بررسی روایی و پایایی نتایج و یافته های تحقیق است. پیش از آنکه نتایج را بررسی کنید، روش تحقیق و فرآیند انجام آن را مورد بررسی قرار دهید تا دریابید انحراف و نقصی در انجام آن وجود دارد یا خیر. البته بررسی روش تحقیق و تحلیل های آماری در یک مقاله از دید انتقادی کار بسیار دشواری بوده و نیازمند تسلط به علم آمار و نرم افزارهای آماری است که می توانید در این زمینه از نظر یک کارشناس و یا استادتان بهره ببرید. روایی و پایایی در روش تحقیق و نتایج یک پژوهش از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورت وجود هرگونه مشکل در آن می تواند یافته های شما را به انحراف برده و زحمات شما را بی نتیجه باقی بگذارد. البته انتخاب مقالات بیس از ژورنال های معتبر و با ایمپکت بالا می تواند تا حد زیادی این مشکل را برطرف کرده و نگرانی ها در مورد پایایی و روایی تحقیق را از بین ببرد چرا که داوران و سردبیر ژورنال قبل از چاپ هر مقاله ای، سعی میکنند این موارد را به دقت مورد بررسی قرار دهند.

مطب پیشنهادی :
انجام رساله مامایی | انجام پایان نامه دکتری و ارشد مامایی

طراحی تحقیق: یکی دیگر از ویژگی های برجسته هر پژوهشی نحوه ارزیابی و اندازه گیری فاکتورهای تاثیر گذار در تحقیق است. برای اینکه بتوانید یک تحقیق را به درستی مدیریت کرده و نتایج مطلوبی از آن بدست آورید باید طراحی دقیقی در مورد نحوه پیشرفت و اندازه گیری فاکتورها ایجاد نمایید. فرض کنید قصد دارید تاثیر بیماری COVID-19 بر رفتار خرید مصرف کنندگان صنایع لبنی در کشور را بسنجید. چطور می خواهید تاثیر این بیماری بر رفتار خرید را مطالعه کنید؟ آیا رفتار خرید فاکتورهای ویژه ای دارد؟ آیا رفتار خرید در صنایع لبنی با صنایع دیگر متفاوت است؟ چه مصرف کنندگانی جامعه هدف شما هستند؟ و بسیاری از سوالات دیگر که نقش بسیار مهمی در طراحی تحقیق دارند. بنابراین قبل از انتخاب مقاله سعی کنید دریابید که آیا طرح تحقیق در مقاله بیس با طرح مورد نظر شما چقدر شباهت و تفاوت دارد. آیا می توانید طرح تحقیق را در پروژه خودتان پیاده سازی و سازگار کنید؟. توصیه می شود قبل از انتخاب مقاله بیس سوالات و فرضیات تحقیق خودتان را با طرح تحقیق در مقاله بیس مطابقت داده و به دنبال شباهت ها و تفاوت ها باشید. در صورتی که ایده های ذهنی، سوالات و فرضیات تحقیق شما با طرح مقاله بیس مغایرت دارد از انتخاب آن اجتناب کنید.


مرتبط بودن مقاله بیس: حتما پیش از انتخاب یک مقاله بیس به مرتبط بودن موضوع آن با تحقیق خودتان توجه کنید. در بسیاری از مواقع، دانشجویان تنها به دنبال یک مدل یا فاکتورهای مشترک اقدام به انتخاب مقاله بیس کرده و در نهایت در زمان پیاده سازی آن دچار مشکلات جدی می شوند. فرض کنید در مثال قبلی شما یک مقاله بیس با عنوان تاثیر بیماری COVID-19 بر تصمیم گیری مشتریان را انتخاب کرده اید. آیا فاکتورهای مربوط به تصمیم گیری با فاکتورهای مربوط به رفتار خرید یکسان هستند؟ آیا هر تصمیم گیری لزوما به رفتار خرید منجر می شود؟ آیا می توان فاکتورهای موثر بر تصمیم گیری را در رفتار خرید مورد استفاده قرار داد؟ و بسیاری از سوالات دیگر در همین راستا موجب می شود تا دریابید مقاله بیس انتخاب شده تا چه اندازه به کار تحقیقاتی مورد نظر شما مرتبط است. برای برطرف کردن این مشکل و انتخاب یک مقاله بیس مرتبط به پژوهش تان نیاز است که مطالعات گسترده ای در ارتباط با ادبیات موضوع تحقیقتان انجام داده و متغیر های مستقل و وابسته را به درستی شناسایی کنید.

مطب پیشنهادی :
قیمت پروپوزال و پایان نامه برق

شفافیت در روش تحقیق: یکی از ویژگی های مقاله بیس این است که می بایست تمامی ابعاد روش تحقیق اعم از گردآوری و تحلیل داده ها کاملا شفاف و قابل فهم باشد. شما به عنوان یک پژوهشگر قصد دارید طراحی و ابعاد مختلف تحقیقتان را بر مقاله بیس استوار کنید، بنابراین ضروری است که میزان قابل فهم بودن، اجرایی بودن و شفافیت در روش تحقیق را قبل از انتخاب به دقت مورد بررسی قرار دهید.


بسیاری از دانشجویان در زمان نگارش رساله دکتری و یا پایان نامه کارشناسی ارشد از مقاله بیس (Base Paper) استفاده می کنند و برخی دیگر از آنها ترجیح می دهند یک کار منحصر به فرد و با ایده های جدید ارائه دهند. به طور کلی پژوهش ها در دو دسته کلی قرار می گیرند: (1) تحقیق تک نگاشت یا Monograph Research:  این تحقیقات به نوعی مطالعات اکتشافی و نوین در یک حوزه هستند که مطالب موجود در آن منحصر به فرد بوده و ایده های جدیدی را ارائه می کنند. این نوع از تحقیقات برگرفته از هیچ مطالعه ای نبوده و تمامی ابعاد، الگو ها، تعاریف، روش تحقیق و نتایج آن منحصر به نویسنده است.


تحقیقات مقاله بیس یا Paper-Based Research که مطالب موجود در آن به واسطه جمع آوری منابع مختلف تهیه و تدوین می شوند. این گونه از مقالات بیشتر جنبه کاربردی داشته و ابعاد جدیدی از یک مقاله چاپ شده در گذشته را مورد بحث و بررسی قرار می دهد. در زمان استفاده از مقاله بیس در پژوهش مورد نظرتان می بایست 3 بخش اصلی را مورد بررسی قرار دهید. اولین بخش که در مقاله بیس باید مورد بررسی قرار بگیرد ادبیات موضوع و نحوه سازماندهی محتوا در این بخش است. همچنین در بخش ادبیات موضوع می توانید فاکتورهای مربوط به تحقیق را به درستی استخراج کرده و در تحقیق خود بگنجانید. البته توجه داشته باشید که شما فقط از این محتوا ایده گرفته و مطالب خودتان را به زبانی کاملا جدید و منحصر به فرد ارائه خواهید کرد.

مطب پیشنهادی :
انجام پایان نامه فوریت‌های پزشکی | انجام پایان نامه دکتری و ارشد فوریت‌های پزشکی ارشد و دکترا

پس از استخراج فاکتورهای تاثیرگذار در تحقیق و متغیرهای وابسته و مستقل نوبت به آن رسیده است که سوالات و فرضیات مقاله بیس را مورد بررسی قرار دهید. سوالات و فرضیات در مقاله بیس به شما کمک می کند که بتوانید مدل منحصر به فرد تحقیقتان را به درستی طراحی کرده و مورد ارزیابی قرار دهید. سعی کنید فرضیات و سوالات تحقیق خود را از جنبه سازگاری و هماهنگی با مقاله بیس مورد بررسی قرار دهید و نه شباهت و یکسان بودن که در نهایت بحث سرقت ادبی و پلاجریسم در مورد تحقیق شما مطرح نشود. در نهایت بخش طراحی و روش تحقیق از مقاله بیس مورد استفاده قرار می گیرد که به وسیله آن شخص پژوهشگر می تواند جامعه آماری، جامعه نمونه، پرسشنامه استاندارد و روش تحقیق را مطابق با ماهیت پژوهش خودش سازماندهی و تدوین نماید.


یکی از توصیه هایی که به پژوهشگران می شود این است که تا جای ممکن در فرآیند روش تحقیق از پرسشنامه استاندارد استفاده نمایید. معمولا برخی از مقالات به چاپ رسیده در بخش ضمائم اقدام به انتشار پرسشنامه اصلی تحقیق کرده و نتایج آن را به دقت ارائه می نمایند. توجه داشته باشید که این پرسشنامه ها معمولا به عنوان پرسشنامه های استاندارد شناخته می شوند چرا که پیش از این روایی و پایایی آنها توسط اساتید و داوران مورد بررسی قرار گرفته و نتایج بدست آمده از آنها قابل قبول و کاربردی بوده است. بنابراین سعی کنید در تحقیق خودتان نیز یک پرسشنامه استاندارد مستخرج از مقاله بیس را مورد استفاده قرار دهید.

ایزی تز برندی متفاوت با خدماتی متمایز در زمینه پایان نامه و مشاوره پایان نامه دکتری و …

با همکاری آسان مقاله برند اول مشاوره مقاله در ایران

مشاوره پایان نامه : 09199631325

مشاوره مقاله : 09353132500

ارسال دیدگاه

ایمیل خود را وارد کنید