نگارش کتاب از پایان‌ نامه چگونه می باشد ؟ | تبدیل پایان نامه به کتاب

نگارش کتاب از پایان‌ نامه چگونه می باشد ؟

نگارش کتاب از پایان‌ نامه چگونه می باشد ؟

نگارش کتاب از پایان‌ نامه چگونه می باشد ؟ :

تبدیل پایان نامه به کتاب


نگارش کتاب یکی از اقدامات پژوهشی بسیار دشوار می‌باشد که نویسندگان اغلب زمان کافی جهت نگارش کتاب ندارند و به دنبال مراحل تخصصی ساده‌تری هستند تا از طریق آن بتوانند امتیاز چاپ کتاب را کسب نمایند. استخراج کتاب از پایاننامه یکی از ساده‌ترین راههای دست یافتن به امتیاز چاپ کتاب می‌باشد.


فرآیند اصولی نگارش کتاب

هیچ کس به صورت مادرزادی نویسنده نیست و نویسندگی کتاب نیز همانند سایر مهارت‌ها تخصص اکتسابی می‌باشد که نویسندگان زمان و هزینه صرف می‌کنند تا بتوانند تبدیل به نویسنده موفقی شوند. نویسنده شدن یک هنر است و فردی می‌تواند در این زمینه مهارت و استعداد کسب نماید که علاقه‌مند به هنر و آثار هنری باشد. شیوه بیان مطالب در نویسندگی مهم است. یک جمله را به هر نحوی و با هر کلمه ای می‌توان بیان کرد اما میزان تاثیر آن در مخاطب مهم است. کلاس‌ها و دوره‌های مهارت آموزی نویسندگی در دانشگاههای مختلف برگزار می‌شود که نویسندگان در صورت تمایل می‌توانند با شرکت در این موسسات و دوره ها فنون و مهارت های لازم را کسب نمایند. اگر نویسنده ای علاقه به نوشتن داشته باشد خواهد توانست موضوعات جدید و به روزی را بر روی کاغذ بیاورد اما اگر نویسنده مهارت و استعداد و نحوه بیان مطالب و موضوعات را نداشته باشد سردرگم خواهد شد.

کتابها جز آثار رسمی و ملی معتبر در کشور می‌باشند که امتیازات بیشماری به نویسندگان کتابها تعلق می‌گیرد و آنها از این طریق می‌توانند مزایای پژوهشی بیشماری را کسب نمایند. تقویت رزومه و کسب امتیازات پژوهشی از جمله دلایلی می‌باشند که دانشجویان به نویسندگی و نگارش کتاب علاقه‌مند می‌شوند اما به دلیل اینکه موضوع و هدف مشخصی در ذهن ندارند نمی‌توانند کتابی نگارش کنند. نگارش کتاب‌های تخصصی نیازمند دانش و مهارت تخصصی در زمینه موضوعی کتاب می‌باشد یک نویسنده اگر در یک زمینه متخصص نباشد عنوان و حرف جدید برای بیان کردن نخواهد داشت به همین جهت اولین و بزرگترین تخصصی که نیاز دارد تخصص در زمینه موضوعی کتاب می‌باشد.

نگارش کتاب نیاز به برخی مهارت ها دارد و از طرفی باید طبق یک ساختار قانونمند و هدفدار نگارش بخش های کتاب آغاز شود. نگارش کتاب را می‌توان در چند مرحله به شکل زیر آغاز کرد:

 • یک دفتر یادداشت آماده کنید و هر آنچه که به ذهنتان می‌رسد را بنویسید یادداشت‌های اولیه کمک زیادی به شما خواهد کرد.
 • رئوس مطالب را تهیه کنید و نمادها و شخصیت‌های اصلی کتاب را بشناسید.
 • ایده‌پردازی کنید و از طرفی در صورت نیاز تحقیقات و پژوهش‌های خود را منسجم و ساماندهی کنید.
 • شروع به نوشتن کنید هر آنچه که آماده کرده اید را به صورت منظم و در بخش‌های مرتبط بنویسید.
 • نوشته خود را بخوانید و ویرایش کنید. بیرحمانه و با دقت ویرایش کنید.
مطب پیشنهادی :
پروپوزال مهندسی راه آهن | انجام پروپوزال ارشد و دکترا مهندسی راه آهن دکتری و ارشد

ساختار کتاب ها مانند مقاله و پایان‌ نامه نیست که روش تحقیق و نتیجه‌گیری داشته باشد البته چکیده و مقدمه دارد اما نتایج و بحث‌های اصلی باید به صورت فصل‌های مرتبط و در امتداد هم آمده شوند و هر فصل حجم و تعداد کلمات مشخصی داشته باشد.

نحوه آماده سازی و چاپ کتاب

بعد از اینکه موفق به آماده سازی محتوای کتاب شدید و کتاب را به صورت فایل ورد و یا دست نوشته آماده کردید باید به دنبال ناشر خوب باشید که از این طریق بتوانید روند اداری و قانونی چاپ کتاب را طی فرمایید. برای چاپ کتاب لازم است ناشر مراحل زیر را طی کند تا هر چه سریعتر کتاب چاپ شود:

 • صفحه آرایی: صفحه‌آرایی شامل اندازه‌ی صفحه، حاشیه، قلم‌های مورد استفاده، پاورقی، عنوان فصل‌ها، تصاویر و غیره می‌شود. کتاب‌هایی که شانس چاپ شدن را از دست می‌دهند، صفحه‌آرایی ضعیفی دارند.
 • طراحی جلد: همه کتابها جلد دارند و جلد شامل سه بخش پشت جلد روی جلد و قطع کتاب می‌باشد. جلد باید جذاب و تاثیر گذار باشد و نظر نویسنده را جلب کند. روی جلد باید اطلاعاتی از جمله نام کتاب نام نویسنده سال انتشار و تیراژ کتاب نوشته شود.
 • دریافت شابک: شابک مخفف عبارت شماره استاندارد بین المللی کتاب است. شابک یک کد ۱۰ الی ۱۳ رقمی است که به هرکتاب منسوب می‌شود. باید توجه نمود که با تجدید چاپ یک کتاب شابک آن تغییر نمی‌کند. در ایران دریافت شابک از خانه کتاب انجام می‌گیرد. به این صورت که ناشر شابک‌هایی که از خانه کتاب دریافت کرده است را به یک کتاب نسبت می‌دهد و سپس فرم مربوطه را پر کرده و به خانه کتاب ارسال می‌کند.
 • دریافت فیپا: فیپا که مخفف فهرست نويسي پيش از انتشار است شامل اطلاعاتی است که در پشت صفحه عنوان کتاب چاپ می‌شود. اداره كل پردازش و سازماندهي سازمان اسناد و كتابخانه ملي مسئول مستقيم صدور فيپا در ایران است و برای اخذ فیپا باید از طریق این سازمان اقدام کرد. برای دریافت فیپا، کتاب به کتابخانه ملی ارسال می‌شود.
 • دریافت مجوز از اداره ارشاد اسلامی: در این مرحله پرینت کتاب به همراه فایل آن در قالب سی دی و اطلاعات مربوط به فیپا و شابک و همچنین طرح رنگی جلد برای صدور مجوز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال می‌گردد. به طور معمول مجوز وزارت ارشاد یک هفته الی ۴ ماه بعد از تحویل کتاب صادر می‌شود که بستگی به موضوع کتاب دارد. کتاب‌های علمی و دانشگاهی معمولاً در کمترین زمان بررسی می‌شوند اما کتاب‌های شعر یا با موضوعات حساس ممکن است چند ماه پس از ارسال مجوز را دریافت نمایند. همچنین گاهی اوقات ممکن است برای دریافت مجوز نیاز به تغییرات و اصلاحاتی در محتوای کتاب باشد.
 • چاپ کتاب: بعد از اخذ مجوزها و اتمام صفحه آرایی باید کتاب در تیراژ دلخواه شما با کیفیت مشخص چاپ شود.
مطب پیشنهادی :
پنج دانشگاه برتر جهان برای مهاجرت تحصیلی

​​​​​​مراحل استخراج کتاب از پایان‌ نامه

دشواری‌هایی که برخی از نویسندگان حین نگارش کتاب با آن مواجه هستند باعث شده است روش‌های بهینه ای برای نگارش کتاب فراهم آورده شود تا بتوانند به راحتی کتابی را نگارش و چاپ کنند. یکی از ساده ترین راههای نگارش کتاب استخراج آن از پایان‌ نامه می‌باشد. پایان‌ نامه‌ها حجم گسترده‌ای دارند و قابلیت تبدیل شدن به دو یا چند کتاب را دارند. البته بستگی به موضوع کیفیت و حجم پایان‌ نامه دارد که چند کتاب با مضووعات مختلف بتوان از آن استخراج کرد. برای استخراج کتاب ابتدا بهتر است چند عنوان و موضوع در نظر گرفته شود و سپس در راستای آنها شروع به استخراج مطالب شود. عینآ مطالب درج شده در پایان‌ نامه را می‌توانید کپی کنید و در کتاب بنویسید. پایان‌ نامه جز آثار رسمی ثبت شده به نام دانشجویان می‌باشدکه توسط خود دانشجو گرد آورده شده است و انتشار یافته است. به همین جهت بسیار قابل اعتماد هستند و سرقت محسوب نویشند. زمانی که شما عین مطالب درج شده در پایان‌ نامه خود را در یک کتاب درج می‌کنید به هیچ عنوان غیر قانونی و ناپسند نمی‌باشد بلکه بسیار تاثیرگذار و قابل اعتماد است. فقط باید اشاره داشته باشید که کتاب برگرفته از پایان‌ نامه می‌باشد.

البته روشن است که تمام بخش های پایان‌ نامه برای درج شدن در کتاب لازم نیست و فقط لازم است بخش‌‌ها و محتوای اصلی درج شوند. کتاب باید دارای بخش های عنوان و مقدمه و چکیده باشند که تمام این سه بخش را می‌توانید از کتاب استخراج فرمایید. بهتر است عنوانی که برای کتاب انتخاب می‌کنید با عنوان پایان‌ نامه متفاوت باشد و جذابیت و تاثیر گذاری بیشتری داشته باشد.

مطب پیشنهادی :
انجام پایان نامه معماری کارشناسی ارشد و رساله دکترا معماری در موسسه ایزی تز

از مزایای چاپ کتاب می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • در مصاحبه دکتری چنانچه دارای امتیاز چاپ کتاب باشید در اولویت خواهید بود که یکی از عمده ترین دلایل گرایش دانشجویان به چاپ کتاب و استخراج کتاب موفقیت در مصاحبه دوره دکتری می‌باشد.
 • با امتیاز چاپ کتاب می‌توانید در مصاحبه های دولتی و خصوصی در اولویت باشید.
 • شاغلان و کارمندان ادارات دولتی و خصوصی می‌توانند با کسب امتیاز چاپ کتاب ارتقای شغلی داشته باشند که در پی آن افزایش حقوق و مزایا می‌باشد.
 • نویسنده کتاب به عنوان یک محقق رتبه علمی بسیار بالایی در جامعه خواهد داشت.

خدمات موسسه ایزی تز

موسسه ایزی تز در راستای حمایت از شما نویسندگان عزیز و برای همکاری بیشتر در این مسیر مقالات و کتابهای تخصصی شما عزیزان را با بالاترین سطح کیفی و حداقل هزینه چاپ می‌کند. کلیه خدماتی که در این موسسه ارائه می‌شوند. با بالاترین سطح کیفی و کاملا تضمینی می‌باشند فرآیند آماده سازی و اخذ مجوزهای لازم برای چاپ کتاب در طول 22 روز کاری ارائه می‌شود. کلیه خدمات لازم برای چاپ کتاب شامل طراحی جلد و صفحه آرایی و اخذ مجوز های لازم از اداره فرهنگ ارشاد اسلامی در موسسه ایزی تز به صورت تضمینی و با بالاترین سطح کیفی ارائه می‌شوند. برای سفارش و کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه چاپ کتاب می‌توانید درخواست خود را توسط راههای ارتباطی آنلاین ثبت نمایید تا هر چه سریعتر فرآیند پیگیری و رسیدگی آغاز شود.

چاپ کتاب با پایین‌ترین هزینه و در کمتر از یکماه توسط کارشناسان موسسه ایزی تز انجام خواهد شد.

ایزی تز برندی متفاوت با خدماتی متمایز در زمینه پایان نامه مشاوره پایان نامه دکتری و …

با همکاری آسان مقاله برند اول مشاوره مقاله در ایران

انجام پایان نامه ارشد : 09199631325

انجام پایان نامه دکتری : 09199631325

اکسپت مقاله علمی پژوهشی : 09353132500

ارسال دیدگاه

ایمیل خود را وارد کنید