پروپوزال‌نویسی | برای یک پروپوزال‌نویسی چه چیزی اهمیت دارد؟

پروپوزال‌نویسی | برای یک پروپوزال چه چیزی اهمیت دارد؟

پروپوزال‌نویسی | برای یک پروپوزال‌نویسی چه چیزی اهمیت دارد؟

پروپوزال‌نویسی | برای یک پروپوزال‌نویسی چه چیزی اهمیت دارد؟ :

نوشتن پروپوزال یکی از اساسی‌ترین کارهای تحقیقاتی و البته پایان‌نامه است. پروپوزال یک پیشنهاد و یا یک طرح پیشنهادی است که به دانشگاه ارائه می‌شود. همان‌طور که می‌دانید باید انتخاب موضوع و نگارش پروپوزال را با حساسیت زیاد انجام دهید و البته ملاک اصلی آن را علاقه خود شما است. شاید بارها این موضوع را از اساتید و افرادی که در این حوزه تجربه دارند، شنیده‌اید که با نوشتن یک پروپوزال دقیق و حساب‌شده، بقیه راه را برای خود آسان خواهید کرد. پس، این نکته حائز اهمیت است که اگر پروپوزال بادقت انجام شود، محقق را سریع‌تر به هدف خود می‌رساند. البته که نگارش پروپوزال احتیاج به زمان و دقت کافی دارد. قبل از ارائه پروپوزال، نیاز است شما بتوانید تمام راه ادامه کار تحقیقاتی خود را تصور کنید و برای مراحل انجام شده نقطه مبهمی برای‌تان وجود نداشته باشد. در نتیجه سعی کنید در نوشتن پروپوزال خود وقت کافی را صرف کنید و البته از افراد متخصص در این حوزه این نظر بخواهید. همچنین در پروپوزال‌نوسی نیاز است که پروپوزال کامل بررسی و بدون هیچ نقصی ارائه شود. ایزی تز همراه شماست تا بتوانید از مرحله اول تا انتهای کار تحقیقاتی خود را به راحتی انجام دهید. مشاوره جهت انتخاب موضوع، کمک برای انجام پایان‌نامه و نوشتن مقاله می‌توانید روی ما حساب کنید.

برای یک پروپوزال چه چیزی اهمیت دارد؟

۱. انتخاب موضوع تحقیق

پایه و اساس هر بخش تحقیق، موضوع تحقیق است. به‌دلیل اینکه کلیت تحقیق مربوط به موضوع تحقیق است و هر نوع اقدامی که انحام می‌شود تا تحقیق صورت بگیرد، پیرامون موضوع تحقیق است. اصولا برای دانشجویان در وهله‌ی اول انتخاب موضوع پایان‌نامه یکی ازدشوارترین کارهاست.

۲. عنوان پروپوزال

عنوان پروپوزال باید بدون هیچ مشکلی با وضوح کامل و مختصر باشد و از کلمات انگلیسی اختصاری استفاده نکرده باشد و معرف مفهوم کلی و نهایی پژوهش باشد. عنوان به دو زبان انگلیسی و فارسی نیز باید نگارش شود.

مطب پیشنهادی :
انجام رساله دکترا مدیریت جهانگردی | انجام پایان نامه دکتری و ارشد مدیریت جهانگردی

۳. بیان مسئله

بیان مسئله باید کوتاه و دقیق باشد و منابع ذکرشود. دلیل متمایزبودن پژوهش با سایر پژوهش‌ها بیان شود و هدف پژوهش به‌صورت کاملا واضح مطرح شود.

در نگارش آن باید به موارد زیر دقت کنید:

۱)مسئله چیست؟ با جملاتی کوتاه، شدت و عوامل مؤثر بر مسئله را بیان کنید.

۲) به نتایج مسئله و خطرات ناشی از آن اشاره کنید.

۳) چرا انجام پژوهش ضرورت دارد؟ و با توضیح کامل اهمیت موضوع طرح را بیان کنید.

۴. اهداف و فرضیه‌ها

اهداف و فرضیه‌ها یکی از مهم‌ترین قسمت‌های پروپوزال است. معمولا هدف کلی همان موضوع تحقیق است. هدف کلی یک تحقیق، مساوی است با خلاصه‌ای از آنچه که باید با مطالعه به آن دست پیدا کند.

فرضیه حدس و گمان یک محقق است، برای یافتن پاسخ یک مسئله است. در‌واقع می‌توان گفت فرضیه نوعی پیش‌بینی است.

۵. متغیرها و اندازه‌گیری آنها

متغیرها از دید عملیاتی و نظری باید بیان شده باشند و در تعریف متغیر نظری اشاره به مستندات علمی الزامی می‌باشد. منظور پژوهشگر توسط معرفی عملیاتی واژه‌ها کامل بیان شود. متغیر‌ها به‌صورت علمی و قابل سنجش مشخص شوند. نقش متغیر‌ها در پژوهش تعریف شده باشد.

۶. نوع پژوهش

یکی از اساسی‌ترین مرحله‌ی این گام فرایند اجرای پژوهش پایه و مبنای نوع پژوهش باشد. نوع پژوهش طبق نتیجه‌های حاصل از پژوهش تعیین شود. نوع پژوهش طبق اهداف پژوهش تعریف شود.

۷. روش پژوهش

این قسمت باید مرحله به مرحله توضیح داده شود و در مورد فعالیت‌های آینده توضیح مختصری داده شود و موردی که باید دقت کنید این است که انطباق کامل روش پژوهش و نوع پژوهش باید رعایت شود.

۸. جامعه‌ی پژوهش

تعریفی دقیق از جامعه‌ی پژوهش خود داشته باشید و در ملاک انتخاب نمونه دقت کنید. در جامعه باید ملاک‌های انتخاب نیز رعایت شده باشد.

مطب پیشنهادی :
پروپوزال ریاضیات محض | انجام پروپوزال ارشد و دکترا ریاضیات محض دکتری و ارشد

۹. نمونه پژوهش

روش‌های نمونه‌گیری را مشخص کنید و توضیح کاملی درباره‌ی روش انتخاب نمونه را بیان کنید.

۱۰. محیط پژوهش

کاملا مشخص باشد و حدود آن نیز تعیین شود.

۱۱. روش‌ها وایزارهای تحقیق

یکی از متداول‌ترین ابزار جمع‌آوری اطلاعات پرسشنامه است. پرسشنامه عبارت است از مجموعه ای ازپرسش‌های هدف‌دار که با بهره‌گیری از مقیاس‌های گوناگون، بینش و نظر فرد را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

۱۲. مرور پیشینه‌ی پژوهش

مطالب شما مرتب و براساس تاریخ انتشار منظم شود. مقالات مرتبط با موضوع خود را بررسی کنید.

۱۳. پیش‌بینی زمان

مرحله‌بندی صحیح پژوهش داشته باشید و برای مراحل پژوهش گارت چارت تهیه کنید.

۱۴. منابع

تعداد منابع باید کافی باشد و حتما در انتهای گزارش منابع درج شوند. از تنوع کافی در منابع هم انگلیسی هم فارسی استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

نوشتن پروپوزال شاید در ابتدا کار آسانی به‌نظر آید ولی باید بدانید برای نوشتن آن باید بتوانید نسبت به موضوع مورد نظر تسلط نسبی داشته باشید. بهتر است در نوشتن آن از از متخصصان و صاحب نظران استفاده کنید.

 

 

ایزی تز برندی متفاوت با خدماتی متمایز در زمینه پایان نامه و مشاوره پایان نامه دکتری و …

با همکاری آسان مقاله برند اول مشاوره مقاله در ایران

مشاوره پایان نامه : 09199631325

مشاوره مقاله : 09353132500

ارسال دیدگاه

ایمیل خود را وارد کنید

error: checked