چگونه یک پروپوزال قوی و حرفه ای بنویسیم؟

چگونه یک پروپوزال قوی و حرفه ای بنویسیم؟

چگونه یک پروپوزال قوی و حرفه ای بنویسیم؟

چگونه یک پروپوزال قوی و حرفه ای بنویسیم؟ :

چگونه یک پروپوزال قوی و حرفه ای بنویسیم؟

پروپوزال واژه ای است ممکن است بسیاری از دانشجویان در طی زمان تحصیلشان و یا حتی برخی از افراد در محل کارشان شنیده باشند .ما در این مقاله به شما به طور کاملا دقیق خواهیم گفت که پروپوزال چیست و چگونه میتوانید یک پروپوزال قوی بنویسید.با ما همراه باشید.

پروپوزال چیست؟

پروپوزال چیست؟” این سوالی است که بسیاری از دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف و بسیاری از افرادی که واژه پروپوزال را شنیده اند در ذهن دارند و به دنبال پاسخگویی به آن هستند.

پروپوزال در واقع طرح و یا ایده ای است که فرد برای حل مشکلی در ذهن دارد و آن را باید به صورت مکتوب و رسمی به گروهی از افراد ارائه می کند.بنابراین پروپوزال برای رفع کردن و برآورده کردن یک نیاز است.

برای نوشتن پروپوزال شما باید طبق گام هایی که در ادامه بیان کرده ایم عمل کنید و تمام نکات را در نگارش آن رعایت کنید.این کار سبب با کیفیت تر شدن پروپوزال شما و افزایش شانس تایید آن میشود.

اگر شما قصد نوشتن پروپوزال را دارید باید به این نکته توجه کنید کنید که علاوه بر علم و دانش،شما به مهارت نوشتن پروپوزال نیز نیاز دارید و درصورت نداشتن مهارت، باید از افراد با تجربه و متخصص کمک بگیرید.

چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟

نوشتن پروپوزال شامل مراحلی است که درست طی کردن آنها برای تایید شدن پروپوزال بسیار مهم است.این مراحل عبارتند از:

 • گام اول:انتخاب کردن موضوع و عنوان برای پروپوزال

در این گام شما باید موضوعی را که برای انجام پایان نامه انتخاب کرده اید بیان کنید تا خوانندگانی که با آن آشنا نیستند، از اطلاعات کافی راجب موضوع آگاه شوند.

مطب پیشنهادی :
مشاوره آموزش انجام پایان نامه دکترا و ارشد در موسسه ایزی تز

این نکته را باید درنظر بگیرید که موضوع پایان نامه شما نباید تکراری باشد و قبل از شروع به پژوهش، باید از غیر تکراری بودن آن اطمینان داشته باشید. همچنین باید موضوعی را انتخاب کنید که به آن علاقه داشته باشید تا در طی نوشتن آن دچار خستگی نشوید و به راحتی بتوانید آن را به پایان برسانید.

عنوانی را که برای موضوع انتخاب میکنید باید مختصر،واضح و بیان کننده مفهوم کلی پژوهش باشد.

 • گام دوم:بیان مسئله

پس انتخاب کردن موضوع و عنوان شما باید مشکلات و سوالاتی که در ذهن شما وجود دارد و دارید برای پاسخگویی و حل آن این پژوهش را انجام میدهید ،بیان کنید. باید هدف تحقیق و ضرورت تحقیق را بیان کنید و با مطالعه کردن منابع موجود ، سوالات را طرح کنید.همچنین شما باید در این قسمت از نوشتن پروپوزال، ضررها و عواقب حل نشدن مشکل را ذکر کنید.

 خوانندگان با مطالعه این قسمت از پروپوزال ، باید از هدف پژوهش ،دلیل انتخاب موضوع و تحقیق راجب آن  باخبر شوند و دچار گیجی و ابهام نشوند.

 • گام سوم:اهداف، فرضیه و سوالات پژوهش

همانطوری که میدانید هر تحقیقی اهدافی دارد و برای پاسخگویی به پرسش هایی انجام میشود. شما باید اهدافی را که قرار است با انجام این پژوهش به آن دست بیابید ، به طور کامل و واضح در این قسمت ذکر کنید.

همچنین در این گام از نوشتن پروپوزال، شما علاوه بر اینکه اهداف تحقیق خود را شرح می دهید، باید راجب پیشینه تحقیق و آنچه قبلا افراد دیگر و پژوهشگران انجام داده اند نیز بنویسید تا نشان دهد تحقیق شما، پژوهش های گذشته را تکمیل میکند.

مطب پیشنهادی :
قیمت پروپوزال و پایان نامه برق

فرضیه ها و حدس های خود درباره موضوع تحقیق و مشکلات آن را به صورت کاملا واضح و به صورت خبری توضیح دهید.

 • گام چهارم: روش تحقیق

این قسمت یکی از مهمترین مراحل نوشتن پروپوزال به شمار می رود.شما در این مرحله باید بیان کنید که برای انجام تحقیق چه کارهایی را باید انجام دهید و قبلا چه کارهایی برای به سرانجام رساندن پژوهش انجام شده است و به صورت مرحله به مرحله ذکر کنید.

ابزارهایی که پژوهشگر برای انجام تحقیق از آن کمک گرفته است مانند پرسشنامه ها و یا اسناد، باید در این قسمت به طور کامل ذکر شود. همچنین این ابزار ها باید متناسب با روش تحقیق و نوع پژوهش باشد.

 • گام پنجم: بیان محدودیت ها ، پیش بینی زمان و محاسبه هزینه

در این گام شما باید محدودیت هایی که در پژوهش وجود دارد و زمان انجام پژوهش را بیان کنید و به این نکته باید توجه کنید که زمان و نوع تحقیق باید با هم تناسب داشته باشند.

همچنین تمام هزینه های مربوط به هر مرحله از پژوهش باید محاسبه شود و در بالای ستون مربوطه ذکر شود.

 • گام آخر :منابع

در گام آخر نوشتن پروپوزال، شما باید منابع فارسی و انگلیسی را که از آنها استفاده کرده اید بیان کنید و باید توجه کنید که از تنوع کافی برخوردار باشند و تعداد آنها متناسب با نوع پژوهش باشد.

برای نوشتن پروپوزال نکات زیر را رعایت کنید:

 • فعل هایی که استفاده میکنید برای زمان آینده باشد.
 • اندازه قلم و فونتی که انتخاب میکنید مناسب باشد.
 • در نوشتن کلمه ها و جمله بندی ها از اشتباه خودداری کنید.
 • از کلمه ها و اصطلاحاتی مانند خوشبختانه، متاسفانه و… استفاده نکنید.
 • بر اساس یک نظم مطالب را کدگذاری کنید.
 • پاراگراف ها بیشتر از 10 سطر نشود و کوتاه بنویسید.
 • متناسب با زبانی که استفاده میکنید از ارقام و اعداد فارسی و انگلیسی در متن پروپوزال استفاده کنید.
 • بر روی ویرایش کار و نوشته تمرکز داشته باشید.زیرا هر اشتباه از اعتبار پروپوزال کم خواهد کرد و شما را بی سواد نشان خواهد داد.
مطب پیشنهادی :
پروپوزال تکنولوژی آبیاری | انجام پروپوزال ارشد و دکترا تکنولوژی آبیاری دکتری و ارشد

سخن پایانی

ما در این مقاله به دو سوال متداول دانشجویان یعنی “ پروپوزال چیست” و “چگونه میتوانیم یک پروپوزال قوی بنویسیم” پرداختیم و گام های نوشتن یک پروپوزال حرفه ای را شرح دادیم و در آخر نکاتی را که برای نوشتن پروپوزال باکیفیت باید توسط شما رعایت میشد ، بیان کردیم.

با رعایت کردن نکات ذکر شده و طی کردن گام ها، شما میتوانید یک پروپوزال حرفه ای را بنویسید و شانس تایید شدن آن توسط مدیر گروهتان را افزایش دهید. این نکته را در نظر بگیرید که در صورت نداشتن تجربه کافی و مهارت های لازم، حتما باید از افراد متخصص کمک بگیرید.

گروه متخصصان ایزی تز :

( اکسپت مقاله )

مشاوره انجام رساله دکترا و انجام رساله دکتری

انجام پایان نامه دکترا

مشاوره پایان نامه : 09199631325

مشاوره مقاله : 09353132500

ارسال دیدگاه

ایمیل خود را وارد کنید