تضاد منافع یا conflict of interests در مقاله چیست؟

تضاد منافع یا conflict of interests در مقاله چیست؟

تضاد منافع یا conflict of interests در مقاله چیست؟

تضاد منافع یا conflict of interests در مقاله چیست ؟ :

گاها برخی از ژورنال ها در راهنمای نویسندگان به طور مشخص از نویسنده مقاله درخواست می کنند تا آنها عدم یا وجود تضاد منافع در مقاله را مشخص سازند و همچنین در صورت عدم تضاد منافع مقاله به ژورنال تعهد دهند که این مقاله تضاد منافع ندارد. چنانچه بین منافع نویسندگان و یا منافع نویسنده با سازمان حامی طرح پژوهشی تضاد وجود داشته باشد اصطلاح تضاد برای آن بکار گرفته می شود لذا از نویسنده یا نویسندگان انتظار می رود منافع چاپ مقاله خود را هم راستا کنند و یا به طور مشخص و قبل از چاپ مقاله به افشای تضاد منافع مقاله خود بپردازند.

تضاد منافع به عنوان بخشی از اخلاق پژوهش مطرح می شود. در واقع از آنجایی که ممکن است در آموزش نگارش مقاله چند نفر با هم همکاری داشته باشند و یا مقاله تحت حمایت سازمان یا نهاد خاصی بوده باشد لازم است تا در خصوص چاپ مقاله در ژورنال خاص و همچنین ترتیب نویسندگان رضایت طرفین موجود باشد.

مطب پیشنهادی :
اخذ ویزای دانشجویی | ویزای دانشجویی چیست | مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانشجویی

برخورد ژورنال ها با تضاد منافع متفاوت است. برخی از ژورنال ها  ارسال فرمی تحت عنوان کپی رایت یا اظهارنامه و غیره را هنگام ارسال منیواسکریپت ضروری اعلام می کنند و بدون این فرم مقاله را وارد فرایند داوری نمی کنند. معمولا این فرم باید به امضاء نویسنده مسئول یا همه نویسندگان برسد. همچنین از نویسنده مقاله انتظار می رود تا اگر پژوهش خود را تحت حمایت سازمان خاصی انجام داده اند آن را در بخش تقدیر و تشکر مقاله ذکر نمایند. همچنین در این فرم نویسنده مسئول باید اذعان کند که مقاله پیش از این در جای دیگری برای چاپ ثبت نشده است و نخواهد شد. جهت جلوگیری از تضاد منافع و مشکلات بعدی، نویسندگان باید به این مطلب در نامه اشاره نمایند.

 

این فرم ژورنال را از پاسخگویی به اختلافات احتمالی بین نویسندگان مبرا ساخته و به ژورنال اجازه میدهد تا سیاست های خود را طبق برنامه پیش بینی شده پیش ببرد. لذا از نویسندگان مقاله انتظار می رود قبل از ارسال مقاله به توافق منافع برسند.

مطب پیشنهادی :
مجله جعلی چیست و چگونه مجله جعلی را تشخیص دهیم ؟

تضاد منافع در اخلاق پژوهش تفسیر دیگری هم دارد و آن مبین وضعیتی است که منافع شخصی یا اقتصادی بر گزارش‌دهی اصولی و دقیق و شفاف یافته‌های تحقیق ارجیحت می‌یابد و فقط به گزارش گزینشی یافته‌های مورد دلخواه بسنده می‌شود و از بیان یافته‌های چالش‌برانگیز و نابسود (به لحاظ شخصی، حرفه‌ای یا اقتصادی) پرهیز می‌شود. برای نمونه عدم ذکر تاثیرگذاری منفی فعالیت‌‌های ترویجی در یک منطقه و یا اثرات زیست‌محیطی زیانبار یک گونه جدید زراعی!

ایزی تز برندی متفاوت با خدماتی متمایز در زمینه پایان نامه مشاوره پایان نامه دکتری و …

با همکاری آسان مقاله برند اول مشاوره مقاله در ایران

مطب پیشنهادی :
انجام پروژه‌ های دانشجویی کامپیوتر با بهترین قیمت در ایران

ایزی تز برندی متفاوت با خدماتی متمایز در زمینه پایان نامه مشاوره پایان نامه دکتری و …

با همکاری آسان مقاله برند اول مشاوره مقاله در ایران

انجام پایان نامه ارشد : 09199631325

انجام پایان نامه دکتری : 09199631325

اکسپت مقاله علمی پژوهشی : 09353132500

ارسال دیدگاه

ایمیل خود را وارد کنید