تفاوت رزومه با سی وی cv چیست ؟

تفاوت رزومه با سی وی cv چیست ؟

تفاوت رزومه با سی وی cv چیست ؟

تفاوت رزومه با سی وی cv چیست ؟


ایزی تز : رزومه و CV در واقع اطلاعاتی درباره‌ی شما به کارفرما یا سازمان می‌دهد تا مشخص شود که آیا شما از شرایط اولیه برای گرفتن کار یا شغلی که برای آن درخواست داده‌اید برخوردار هستید یا خیر.


اگر تاکنون برای کاری درخواست داده باشید، احتمالا با مفهوم رزومه یا CV آشنا هستید. حتی اگر فرم رزومه را به ‌صورت رسمی تنظیم نکرده باشید، باز هم هنگام درخواست برای کار، احتمالا (به‌طور شفاهی) به پرسش‌هایی در رابطه با خودتان پاسخ داده‌اید.
بطور کل، رزومه با CV تفاوتی ندارد اما از لحاظ ساختار، قالب‌بندی، شیوه‌ی نگارش و حتی اهداف آنها دارای تفاوت هایی می باشند. برای برخی مشاغل حتما باید CV تنظیم کنید و برای برخی دیگر رزومه کفایت می‌کند. ویژگی‌های رزومه و CV در برخی از کشورها با کشورهای دیگر متفاوت است.

تفاوت‌های کلی روزمه و CV

CV طولانی‌تر از رزومه است و معمولا جزئیات بیشتری را دربرمی‌گیرد. در اروپا و بخشی از آسیا، اصطلاح رزومه و CV هر دو به یک منظور به‌کار می‌رود؛ بنابراین CV یا رزومه‌ای که در این کشورها استفاده می‌شود با استانداردهای رزومه و CV در ایالات متحده متفاوت است. در ایالات متحده، CV در محیط‌های دانشگاهی و علمی استفاده می‌شود و جایگزینی برای رزومه‌های استاندارد است.
CV شامل چند صفحه‌ است و جزئیات تمام سوابق تحصیلی و حرفه‌ای شما را دربرمی‌گیرد، اما رزومه کوتاه‌تر است و با هدف شغلی خاصی به‌کار می‌رود. هر دو فرم کاملا منحصربه‌فرد هستند.

رزومه بهتر است یا CV؟

پاسخ این سؤال به اهداف، تخصص شما و نوع شغلی که برای آن درخواست داده‌اید بستگی دارد. برای ایجاد رزومه یا CV دستورالعمل‌هایی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانید رزومه یا CV خود را بر اساس زمینه‌ی تحصیلی و شغلی، تخصص و شرایط محل زندگی‌تان تنظیم کنید.
بر اساس استانداردهای ایالات متحده، رزومه یک یا دو صفحه اطلاعات و مدارک درباره‌ی فرد متقاضی کار است. یک رزومه‌ی خوب مسئول استخدام را متقاعد خواهد کرد که با شما مصاحبه کند.
CV به زبان لاتین به معنای مراحلی از زندگی یا سوابق آن است. CV معمولا بیشتر از پنج صفحه است و شرح دقیقی از سوابق کاری و تحصیلی، افتخارات، مقالات یا کتاب‌هایی که منتشر کرده‌اید، دستاوردهای علمی و موارد دیگر را دربرمی‌گیرد.
CV به‌طور مرتب به‌روز رسانی می‌شود. هر کار جدیدی که انجام می‌دهید یا هر مقاله‌ای که منتشر می‌کنید، هر کنفرانسی که در آن شرکت می‌کنید یا مهارتی که یاد می‌گیرید را باید به آن اضافه کنید. برخلاف رزومه، CV را برای هر شغل به‌طور اختصاصی تنظیم نمی‌کنند. با هر کار یا دستاورد جدید، سندی به اسناد CV که از قبل تنظیم شده اضافه می‌شود.

مطب پیشنهادی :
موسسه نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری

جزئیات تفاوت‌های رزومه و CV

تفاوت‌ها در CV در رزومه
اهداف ارائه‌ی یک گزارش دقیق از تاریخچه‌ی حرفه‌ای‌تان ارائه‌ی تصویری کوتاه و جذاب از حرفه‌ی شما که از متقاضیان دیگر متمایزتان کند.
به روز رسانی CV برای هر برنامه‌ی کاری مناسب نیست.
هیچ سابقه‌ای در CV حذف نمی‌شود.
برعکس، CV با هر مقاله‌ی منتشر شده یا شرکت در یک کنفرانس یا میزبانی آن، انجام یک کار جدید یا کسب یک گواهی‌نامه و مانند آن به روز رسانی می‌شود.
در رزومه معمولا سابقه‌ی کاری، مهارت‌ها و گواهی‌نامه‌هایی را که دارید باید به طور سفارشی با کلمات کلیدی شغل جدید تنظیم کنید. اگر شغل جدید ارتباطی به مشاغل قبلی‌تان ندارد، برخی از مهارت‌های‌تان را باید در رزومه حذف کنید. به عنوان مثال، آن دسته از مهارت‌هایی که ده سال پیش داشته‌اید و دیگر با شغل جدیدتان ارتباطی ندارند برای رزومه‌ی جدید مناسب نیستند و باید حذف شوند.
قالب‌بندی قالب‌بندی و فرمت CV کاملا رسمی است و هیچ جلوه‌ی گرافیکی غیرضروری در آن به کار نمی‌رود.
هر سابقه‌ی کاری که وارد می‌شود باید در قالب سال و ماه نوشته شود.
در رزومه، کمی خلاقیت لازم است و باید به طور سفارشی تنظیم شود. در رزومه باید روی دستاوردهای برجسته و قابل‌توجه (نه فقط دستاوردهای اخیر) تأکید شود. تاریخ دقیق دستاوردها و فعالیت‌ها در رزومه چندان اهمیتی ندارد.
بخش‌های اصلی

و

اختیاری

بخش‌های اصلی CV عبارتند از:

نام و اطلاعات تماس؛

آموزش (اغلب قبل از سابقه‌ی کار ذکر می‌شود)؛

سوابق حرفه‌ای (گاهی بر اساس هر پروژه یا تحقیقات ذکر می‌شود). برای نوع دانشگاهی CV، اغلب به‌جای عنوان «سوابق حرفه‌ای» از عنوان «تجربه‌ی تحصیلی/ تدریس» استفاده می‌کنند؛

مهارت‌های تخصصی یا فنی؛

جوایز و افتخارات؛

سخنرانی‌ها؛

مقاله یا مطالب منتشرشده؛

منافع پژوهشی؛

شرکت در کنفرانس یا میزبانی آن یا کمک به برگزاری کنفرانس؛

مجوزها یا گواهی‌نامه‌ها؛

سازمان‌هایی که از لحاظ حرفه‌ای به آنها پیوسته‌اید؛

مشاوره؛

منابع و مراجع.

بخش‌های اختیاری CV عبارتند از:

تسلط بر زبان‌های خارجی؛

ذکر شدن نام شما از طریق رسانه‌ها.

البته کسانی که به تازگی فارغ‌التحصیل شده‌اند، از همه‌ی این زیرشاخه‌ها استفاده نمی‌کنند.

بخش‌های اصلی رزومه عبارتند از:

نام و اطلاعات تماس؛

خلاصه‌ی وضعیت شخصی؛

سابقه‌ی کاری، گاهی اوقات می‌تواند شامل کارهای داوطلبانه نیز شامل باشد؛

مهارت‌ها (در صورت تسلط بر زبان خارجی، آن را در این قسمت ذکر کنید)؛

ذکر سطح تحصیلات،

شرکت در سمینارها،

مجوزهایی که دارید،

اگر گواهی‌نامه‌ای بابت زبان خارجی دریافت کرده‌اید آن را در قسمت تحصیلات ذکر کنید.

 

بخش‌های اختیاری رزومه عبارتند از:

نمونه‌ی کار؛

سرگرمی‌ها یا علایق شخصی؛

منابع.

نوشتن رزومه آسان‌تر از نوشتن CV است و بخش‌های کمتری را در بر می‌گیرد.

سطح جزئیات CV جامع و کامل است و باید در آن همه‌ی اطلاعات درباره‌ی کار، تحصیلات و بخش‌هایی از زندگی شخصی‌تان را ذکر کنید. رزومه مختصر است و مانند یک تیزر تبلیغاتی است که با پیش نمایشی از مهارت‌های‌تان مصاحبه‌کننده را جذب می‌کند تا با شما مصاحبه کند.

پس از ارائه‌ی رزومه، به شما فرصت خواهند داد در مورد شایستگی‌های حرفه‌ای‌تان در طول مصاحبه صحبت کنید.

تعداد صفحات یک CV برای یک فارغ‌التحصیل بدون تجربه‌ی کاری معمولا پنج تا شش صفحه باید باشد.

برای یک فرد با مدرک دکترا و مقالاتی که منتشر کرده است و سابقه‌ی کار، معمولا بیش از ۱۰ صفحه است.

یک صفحه کاملا مناسب است و نباید بیشتر از دو صفحه باشد.
فهرست اطلاعات شخصی در CV‌های اروپایی و آسیایی گاهی اوقات اطلاعات شخصی به این صورت هستند:

وضعیت تأهل؛

سن:

ملیت (بیشتر در اروپا رایج است):

تاریخ تولد:

جنسیت:

دین (اغلب در فیلیپین رایج است):

سرگرمی‌ها:

تعداد فرزندان.

نکاتی در رابطه با فهرست اطلاعات شخصی:

در آفریقای جنوبی متقاضیان باید شناسه‌ی خود را جهت مشخص کردن وضعیت خودشان و اینکه اقدامات‌شان در زندگی قابل تأیید هست یا خیر ارائه بدهند.

ملیت در CV اروپایی درج می‌شود، اما اختیاری است. برخی بر این باورند این بخش حتما باید تکمیل شود، چراکه به این ترتیب مشخص می‌شود هر متقاضی از کدام کشور است و واجد شرایط کار در برخی کشورهای معین هست یا خیر.

قانون برابری در سال ۲۰۱۰ در انگلستان از تبعیض شغلی نسبت به افراد متقاضی جلوگیری می‌کند، بنابراین در این کشور نیازی به درج ملیت و نژاد در CV نیست. در عوض بسیاری از فرم‌های درخواست کار به‌صورت آنلاین وجود دارند که واجد شرایط بودن متقاضی کار را بررسی می‌کنند.

در ایالات متحده کارفرما به هیچ عنوان حق قانونی برای سؤال کردن درباره‌ی وضعیت تأهل و مذهب شما را ندارد. آنها فقط می‌توانند سن شما را بپرسند که دولت محلی یا فدرال به منظور خاصی به آن نیاز دارد.

در بسیاری از رزومه‌ها فقط شماره‌ی تماس، ایمیل، حساب کاربری لینکدین متقاضی فهرست می‌شود.
عکس برخی از فرمت‌های CV شامل عکس هم هستند. برای مثال در اروپا و فرانسه برای CV عکس در نظر می‌گیرند. در ژاپن و فیلیپین و برخی از کشورهای آسیایی دیگر نیز مشابه این امر دیده می‌شود. اما در انگلستان عکس گذاشته نمی‌شود. در رزومه به هیچ عنوان عکس قرار نمی‌گیرد، مگر آنکه حرفه‌ای که متقاضی آن هستید مدلینگ یا کار دیگری باشد که به فیزیک بدنی شما مربوط است.
ابعاد چاپ در اروپا CV در برگه‌های A4 چاپ می‌شود. اما در آمریکا روی کاغذ نامه چاپ می‌شود. رزومه در آمریکا روی کاغذ نامه نوشته می‌شود.
مراجع و گواهی‌نامه‌ها مراجع و منابع معمولا در انتهای CV نوشته می‌شود. مگر اینکه از طرف کارفرما به شما ابلاغ شود که باید به همراه CV یک سند از منابع را ضمیمه کنید که در این صورت باید آن را در فایل جداگانه‌ای قرار دهید.

منابع شامل:

اسم کامل

عنوان شغلی

نام شرکت، دانشگاه یا انجمن

آدرس محل کار

تلفن محل کار

آدرس ایمیل

منابع در رزومه فهرست نمی‌شوند. گاهی اوقات گواهی‌نامه یا توصیه نامه ذکر می‌شود.

 

ایزی تز برندی متفاوت با خدماتی متمایز در زمینه پایان نامه مشاوره پایان نامه دکتری و …

با همکاری آسان مقاله برند اول مشاوره مقاله در ایران

مشاوره پایان نامه : 09199631325

مشاوره مقاله : 09353132500

ارسال دیدگاه

ایمیل خود را وارد کنید