رتبه‌ بندی نشریات علمی در سایمگو

رتبه‌ بندی نشریات علمی در سایمگو

رتبه‌ بندی نشریات علمی در سایمگو

رتبه‌ بندی نشریات علمی در سایمگو :

رتبه‌بندی نشریات علمی در سایمگو (SCImago) چگونه انجام می‌شود؟

رتبه‌بندی سایمگو (SCImago) اطلاعات خود را به‌صورت روزانه از بانک اطلاعاتی Scopus دریافت می‌کند و آنها را به رایگان در اختیار عموم قرار می‌دهد. این اطلاعات مربوط به مقالات علمی تولیدشده از سال ۱۹۹۶ به بعد است که رتبه‌بندی سایمگو (SCImago) با استفاده از آنها هم کشورها و هم نشریات علمی را بر اساس شاخص‌های زیر نشریات را در سه چارک Q1، Q2، Q3 و Q4 رتبه‌بندی می‌کند:

 1. SJR:SJR میزان نفوذ و شهرت نشریه را با استفاده از تعداد استنادات وزن‌دار به مقالات سه‌ سال گذشته در نشریه محاسبه می‌کند. این عدد از حاصل تقسیم میانگین تعداد استنادات وزن‌دار دریافت‌شده‌ی نشریه در یک سال بر تعداد کل نشریات در سه سال گذشته به‌دست می‌آید.
 2. شاخصH (H-Index): این شاخص تعداد مقالاتی از نشریه را محاسبه می‌کند که حداقل H استناد داشته‌اند. به این ترتیب، با استفاده از این شاخص بازده علمی نشریه و تأثیر علمی آن مشخص می‌شود. از این شاخص می‌توان برای رتبه‌بندی علمی کشورها نیز استفاده کرد.تعداد کل مقالات در سال مورد نظر[Total Docs (year)]: این عدد تعداد کل مقالاتی است که در سال انتخابی در نشریه منتشر شده است، اعم از قابل استناد یا غیرقابل استناد.
 3. تعداد کل مقالات در سه سال گذشته[Total Docs (three year)]: تعداد کل مقالات منتشر شده در سه سال پیش از سال انتخابی (بدون احتساب سال منتخب)
 4. تعداد منابع (Total Refs): تعداد کل منابع کتابشناختی که نشریه در دوره‌ی زمانی انتخاب شده به آنها ارجاع داده است.
 5. تعداد کل مدارک قابل استناد[Total Cites (three years)]: این عدد تعداد کل مقالات قابل استنادی است که در سه سال پیش از سال انتخابی (بدون احتساب مقالات سال منتخب) در نشریه منتشر شده‌اند.
 6. تعداد مقالات قابل استناد در سه سال گذشته[Citable Docs (year)]: تعد کل مطالب قابل استناد که در سه سال پیش از سال انتخابی (بدون احتساب مطالب سال منتخب) در نشریه منتشر شده‌اند. مطالب قابل استناد شامل مقاله، نقد، و مقالات ارائه شده به همایش‌ها و کنفرانس‌های علمی هستند.
 7. نرخ استناد به مقاله[Cites/Docs (two year)]: میانگین تعداد استناد به ازای هر مقاله در دو سال پیش از سال انتخابی (بدون احتساب مطالب سال منتخب)
 8. نرخ منابع به مقاله[Ref/Docs (year)]: میانگین تعداد منابع کتابشناسی به ازای هر مقاله در سال منتخب
مطب پیشنهادی :
نوشتن مقاله isi چگونه است ؟

 در رتبه‌ بندی سایمگو (SCImago) اطلاعات چگونه ارائه می‌شوند؟

اطلاعات رتبه‌بندی نشریات در این نظام با پنج فیلتر انجام می‌شود:

 1. حوزه‌های موضوعی
 2. موضوعات
 3. منطقه/کشور
 4. نوع نشریه
 5. سال

به‌علاوه، با انتخاب گزینه‌ی Only Open Access Journals، Only SciEo Journals، و Only WoS Journals فیلترهای بیشتری روی جستجوی خود قراردهید.(شما در حال مطالعه مقاله رتبه بندی سایمگو هستید)

ابزار رتبه بندی سایمگو

در نظام رتبه‌بندی سایمگو (SCImago) شما می‌توانید اطلاعات را به صورت متنی (فهرست) و یا تصویری (نمودار) مشاهده کنید. اطلاعات تصویری با پنج ابزار زیر ارائه می‌شوند:

 1. تجسم علم (Shape of Science): تجسم علم ابزاری تصویری است که هدف آن نشان‌دادن ساختار علم در جهان است. این ابزار تصویری بسیار شهودی از حوزه‌های موضوعی مختلف بر اساس جایگاه نشریات ارائه می‌دهد.
 2. نمودار حباب موضوعی (Subject Bubble Chart): این ابزار به شما امکان می‌دهد نقشه‌ای واقعی بر اساس اولویت‌های خود تهیه کنید. به‌عنوان مثال، می‌توانید یک کشور و بازه‌ی زمانی دو ساله‌ای (از ۱۹۹۹ تا یکسال قبل) انتخاب کنید و سپس، با انتخاب شاخص‌ها در قسمت بالای چارت (تعداد کل مقالات قابل استناد، تعداد استنادات و …) بر اساس اولویت‌های خود نموداری با سه محور X، Y، و Z بسازید. در استفاده از این ابزار می‌توانید نقشه‌ی «حوزه‌ی موضوعی» یا نقشه‌ی «موضوعات» ‌را تهیه کنید.
 3. گزارش جهانی (World Report): گزارش جهانی اطلاعات تفصیلی تجزیه و تحلیل جهان و هر یک از هشت منطقه‌ی بزرگ جهان را ارائه می‌کند. این ابزار وضعیت استنادات را از سال ۱۹۹۶ تا یک سال قبل در مورد شاخص‌های مقالات قابل استناد و غیرقابل استناد، نشریاتی که ۱۰۰ درصد دسترسی آزاد دارند و نشریات بدون دسترسی آزاد، استنادات بیرونی و خوداستنادی، داده‌های کشوری، و مقالات بر حسب حوزه‌ی موضوعی در اختیار شما قرار می‌دهد.
 4. مقایسه (Compare): با استفاده از این ابزار می‌توانید نشریات و کشورها را بر اساس شاخص‌های گرافیکی به‌صورت تطبیقی تجزیه و تحلیل کنید. ابزار مقایسه به شما امکان می‌دهد که حداکثر شش نشریه یا کشور را با هم مقایسه کنید.
 5. نمودارهای کشوری (Country Graphs): این ابزار توزیع نشریات مورد مطالعه را بر اساس کشور صاحب نشریه و برونداد علمی را بر اساس کشور نویسندگان به‌صورت گرافیکی به شما ارائه می‌دهد تا رابطه‌ی میان این دو عدد را به‌دست آورید. برای استفاده از این ابزار می‌توانید از فیلترهای تاریخ، منطقه، و حوزه‌ی موضوعی استفاده کنید.
مطب پیشنهادی :
مقاله isi با مقالات علمی دیگر چه تفاوتی دارد ؟

برتری رتبه‌بندی سایمگو (SCImago) در چیست؟

 • نظام رتبه‌بندی سایمگو (SCImago) مقالات را در یک بازه‌ی زمانی سه ساله بررسی می‌کند که بیشتر از شاخص‌های رتبه‌بندی دیگر است.
 • سایمگو استنادات را بر اساس اعتبار در نظر می‌گیرد که احتمال تقلب را کاهش می‌دهد و منطقی‌تر است، چرا که همه‌ی استنادات ارزش یکسانی ندارند.
 • پایگاه داده‌ی مورد استفاده‌ی نظام رتبه‌بندی سایمگو (SCImago) جامع‌تر از سایر شاخص‌های رتبه‌بندی است.
 • حتی اگر یک شاخص رتبه‌بندی تمام موارد فوق را دربر بگیرد، نحوه‌ی استناد در رشته‌های مختلف با هم متفاوت است و بنابراین استفاده از دسته‌بندی موضوعی فرعی باعث می‌شود رتبه‌بندی منصفانه‌تر باشد. همچنین، این دسته‌بندی ریزتر به پژوهشگران کمک می‌کند تا دقیقاً نشریه‌ای را که در دسته‌بندی خاص پژوهش آنها کیفیت خوبی دارد برای ارسال مقالات خود شناسایی کنند.
مطب پیشنهادی :
لیست مجلات علمی پژوهشی دانشگاه آزاد

 

رتبه‌ بندی نشریات علمی در سایمگو

گروه متخصصان ایزی تز :

( اکسپت مقاله )

مشاوره انجام رساله دکترا و انجام رساله دکتری

انجام پایان نامه دکترا

مشاوره پایان نامه : 09199631325

مشاوره مقاله : 09353132500

ارسال دیدگاه

ایمیل خود را وارد کنید