معرفی پایگاه‏ سایماگو سیج و الزویر و ساینس دایرکت | پایگاههای اطلاعاتی ایرانی و خارجی

معرفی پایگاه‏ سایماگو سیج و الزویر و ساینس دایرکت | پایگاههای اطلاعاتی ایرانی و خارجی

معرفی پایگاه‏ سایماگو سیج و الزویر و ساینس دایرکت | پایگاههای اطلاعاتی ایرانی و خارجی

معرفی پایگاه‏ سایماگو سیج و الزویر و ساینس دایرکت | پایگاههای اطلاعاتی ایرانی و خارجی

 معرفی پایگاه اطلاعاتی سایمگو

سایمگو (SCImago) یک پایگاه اطلاعاتی است که در سال ۲۰۰۸ توسط گروه تحقیقاتی سایمگو پدید آمد. مقر اصلی این پایگاه در اسپانیا قرار دارد و با همکاری چندین موسسه اروپایی و دانشگاه گرانادا در اسپانیا شکل گرفته است. به دلیل اینکه سایمگو خدمات خود را به رایگان در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهد بسیار محبوب شده است. هم اکنون در حوزه علم سنجی پایگاه اطلاعاتی سایمگو یک مرجع به شمار می‌رود و امکان بررسی وضعیت علمی کشورها و نشریات را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

پایگاه اطلاعاتی سایمگو اطلاعات خود را از اسکوپوس می‌گیرد و به نوعی می‌توان گفت که برخی از اطلاعات اسکوپوس را به رایگان در اختیار عموم قرار می‌دهد. همچنین سایمگو به طور روزانه آپدیت می‌شود که این امر یکی از نقاط قوت آن است. این پایگاه اطلاعات علمی سال‌های ۱۹۹۶ به بعد را پوشش می‌دهد. از جمله امکانات سایمگو عبارتند از:

 – امکان مقایسه تولیدات علمی کشورها با ارائه نمودارهای با کیفیت

 – امکان جستجوی پیشرفته مجلات در حوزه‌های مختلف

 – امکان رتبه بندی کشورها از نظر تولیدات علمی

 – امکان رتبه بندی مجلات بر اساس چندین فاکتور

 جستجو در سایمگو

شما در سایت سایمگو امکانات فراوانی برای جستجو دارید. برای مثال در یکی از مطالب قبلی اشاره شد که چگونه می‌توان با استفاده از سایمگو مجله‌ای مناسب برای چاپ مقاله پیدا کرد . همچنین شما می‌توانید به مقایسه تولیدات علمی کشورهای مختلف بپردازید.

 مقایسه سایمگو با ISI

یکی از نقاط قوت سایمگو در مقایسه با ISI این است که سایمگو تحلیل‌های خود را با استفاده از نشریات نمایه شده در اسکوپوس انجام می‌دهد که از گستردگی بیشتری در مقایسه با ISI برخوردار است. هر چند در مقابل شاید کیفیت مجلات ISI بالاتر باشد. همچنین سایمگو از ضریب تأثیر یا ایمپکت فکتور برای رتبه بندی مجلات استفاده نمی‌کند بلکه از الگوریتمی مشابه گوگل پیج رنک استفاده می‌کند. همچنین سایمگو اطلاعات خود را به رایگان در اختیار تمامی افراد قرار می‌دهد درحالی که حق عضویت در موسسه ISI بسیار بالاست.

  آشنایی با پایگاه اطلاعاتی سیج (SAGE)

آشنایی با انتشارات بین المللی سیج

پایگاه اطلاعاتی سیج (SAGE) یک بانک اطلاعاتی شامل مجلات معتبر است که به انتشارات بین المللی سیج (SAGE Publications) وابسته است.

 انتشارات بین المللی و خصوصی سیج به خاطر کیفیت و نوآوری در سرتاسر جهان مشهور شده است. این انتشارات همچنین علاوه بر چاپ کتاب‌های علمی، پنجمین انتشارات بزرگ مجلات علمی در کنار موسسات مشهوری همچون الزویر و اسپرینگر است. محصولاتی که انتشارات سیج ارائه می‌دهد عبارتند از:

مجلاتی با بالاترین کیفیت که پیشرو دانش هستند و جزو مجلات برتر جهان محسوب می‌شوند.

کتاب‌های دانشگاهی و مرجع در زمینه‌های مختلف علمی.

متون آموزشی و دوره‌های دانشگاهی.

کتاب‌های تخصصی که به موضوعات جدید و چالشی با دیدگاهی کاربردی می‌نگرند.

 معرفی پایگاه اطلاعاتی سیج (SAGE)

یکی از بخش‌های محبوب و مشهور انتشارات سیج، پایگاه اطلاعاتی سیج (SAGE) است که مجلات چاپ شده در این انتشارات را نمایه می‌کند و در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهد. این پایگاه شامل بیش از ۷۰۰ مجله است که بیشتر حیطه‌ها از جمله روانشناسی، علوم اجتماعی، پزشکی، تکنولوژی و … را پوشش می‌دهند. بیشتر مجلات این موسسه انتشاراتی دارای ضریب تأثیر بالا در لیست تامسون رویترز هستند که نشان دهنده کیفیت بالای آن‌هاست.

 جستجو در پایگاه اطلاعاتی سیج (SAGE)

پس از ورود به بخش مجلات این انتشارات در اینجا می‌توانید همانند بخش زیر از جستجوی ساده و یا پیشرفته این سایت استفاده نمایید.

مطب پیشنهادی :
رفرنس دهی ونکوور | رفرنس دهی به سبک Vancouver

اگر اکانت این پایگاه را ندارید می‌توانید از برخی مقالات رایگان آن استفاده نمایید. در کنار مقالات رایگان معمولاً عبارت Article Free و یا علامت قفل باز شده قرار دارد.

همچنین امکان استخراج سایتیشن های مقالات و وارد کردن آن‌ها به نرم افزارهایی همانند اندنوت و رفرنس منیجر نیز در این پایگاه اطلاعاتی وجود دارد.

 تاریخچه الزویر و خدمات آن

الزویر و ساینس دایرکت (تاریخچه)

آقای لوئیس الزویر در سال ۱۵۸۰ میلادی در هلند یک چاپخانه خانوادگی را تأسیس کرد و نام آن را الزویر (Elsevier) گذاشت. ۳۰۰ سال بعد یعنی در سال ۱۸۸۰ این چاپخانه به شکل یک شرکت در هلند شروع به کار کرد و فعالیت‌های خود را رسمی کرد. هم اکنون مقر اصلی این انتشارات در شهر آمستردام هلند قرار دارد و این کشور تبدیل به یکی از دو قطب بزرگ علمی در کنار ISI (در آمریکا) شده است.

هم اکنون شرکت الزویر بیش از ۷۰۰۰ کارمند در ۲۴ کشور دنیا دارد و به حدود ۳۰ میلیون دانشمند، دانشجو و متخصص خدمات ارائه می‌دهد. همچنین ۶۰۰ هزار نویسنده با این شرکت و موسسه بزرگ همکاری می‌کنند. در حال حاضر این انتشارات در حدود ۲۷۰۰ مجله را منتشر می‌کند و تاکنون بیش از ۲۰ هزار کتاب که از برجسته ترین کتب علمی جهان هستند منتشر کرده است.

 آرم الزویر

 در آرم الزویر که یکی از معروفترین تصاویر دنیا شده است پیرمردی مشاهده می‌شود که در حال چیدن انگور از یک تاک است که این تاک به دور یک درخت نارون چسبیده است. در بخش دیگر تصویر نوشته‌ای مشاهده می‌شود که به معنی “تنها نه” است. در تاریخچه رسمی الزویر آمده است که این تصویر نشانگر رابطه ناشر و محقق است. درخت نارون نماد ناشر است که باید یک حمایت مستحکم برای تاک که نماد محقق است ایجاد کند تا میوه تولید شود.

 زیرمجموعه‌های الزویر

الزویر در سال‌های بعد از آغاز رسمی فعالیت‌های خود گسترش بسیار زیادی داشته است. هم اکنون این شرکت دارای زیر مجموعه‌های بسیاری است که از جمله آن‌های می‌توان به سانس دایرکت و اسکوپوس اشاره کرد.

 ساینس دایرکت

همانگونه که اشاره شد الزویر و سانس دایرکت در واقع رابطه کل و جزء دارند و سانس دایرکت یکی از زیرمجموعه‌های شرکت الزویر است. این بانک اطلاعاتی حاوی بیش از ۱۱ میلیون مقاله کامل و فصل کتاب است و هر ساله تقریباً نیم میلیون مقاله و فصل کتاب به آن افزوده می‌شود. حدود ۲۵ درصد از تولیدات علمی دنیا توسط الزویر انجام می‌گیرد و این تولیدات در سایت سانس دایرکت عرضه می‌گردد. در حال حاضر در بیشتر رشته‌ها از جمله علوم پایه، روانشناسی، آموزش، سیاست، فیزیک، حقوق، مهندسی کامپیوتر و بسیاری از رشته‌های دیگر در سایت سانس دایرکت ده‌ها مجله به چاپ می‌رسد.

 اسکوپوس

در سال ۲۰۰۴ شرکت الزویر با همکاری ۲۱ موسسه از سرتاسر جهان اقدام به راه‌اندازی اسکوپوس گرفت. اسکوپوس را می‌توان به نوعی رقیت تامسون رویترز دانست. هدف این موسسه تعیین کیفیت مقالات، برترین کشورهای از نظر تولید علمی، نشریات معتبر، و بررسی موسسات علمی و دانشمندان است. همچنین این موسسه به بررسی تعداد استنادات و ارائه چکیده مقالات می‌‌پردازد. در حال حاضر اسکوپوس حدود ۱۸۵۰۰ مجله را از ۵ هزار انتشارات بین‌المللی نمایه می‌کند. در سایت این موسسه شما می‌توانید به حدود ۵ میلیون صفحه کنفرانس و ۵۰ میلیون سند دیگر دسترسی داشته باشید. در نهایت در رابطه با اسکوپوس و ISI می‌توان چنین گفت که اسکوپوس ۲۰ درصد بیشتر از رقیب خود گستردگی دارد و مجلات بیشتری را نمایه می‌کند.

 تاریخچه اسپرینگر و رازهای موفقیت آن

تاریخچه اسپرینگر

در سال ۱۸۴۲ فردی به نام جولیوس اسپرینگر (Julius Springer) در جشن تولد ۲۵ سالگی‌اش یک کتاب فروشی را در شهر برلین آلمان بنیان گذاری کرد و نام آن را اسپرینگر گذاشت.

مطب پیشنهادی :
اصطلاحات رایج در ارسال مقاله به ژورنال های بین المللی و ISI

 این کتاب فروشی در سال‌های بعد گسترش یافت و به یک چاپخانه و انتشارات تبدیل شد. در سال ۱۹۲۴ اسپرینگر شعبه‌ای را در وین اتریش افتتاح کرد و به دنبال آن در سال ۱۹۶۴ شعبه خود در نیویورک را افتتاح کرد. این شرکت در سال‌های بعد با تغییر و تحولاتی روبرو شد و پس از ادغام با چند شرکت کوچک و بزرگ دیگر در سال ۲۰۰۴ شرکت اسپرینگر امروزی متولد شد که نام کامل آن Springer Science+Business Media است. نماد اسپرینگر اسب شطرنج است. دلیل انتخاب این نماد این است که کلمه آلمانی اسپرینگر که نام فامیلی آقای ژولیوس اسپرینگر بوده است به معنی اسب شطرنج است.

سه شرکت اسپرینگر

یکی از نکاتی که باعث سردرگمی در بین پژوهشگران و اهالی علم شده است وجود برخی ابهامات درباره شرکت اسپرینگر است. در ویکی پدیای فارسی ذکر شده است که اسپرینگر یک انتشارات است که مقر آن در نیویورک است. باید توجه کرد که هم اکنون سه شرکت با نام اسپرینگر به فعالیت مشغول‌اند که شرکت اول توسط خود آقای ژولیوس اسپرینگر و دو شرکت بعدی توسط نوادگان آقای ژولیوس اسپرینگر راه اندازی شده‌اند.

Springer Science+Business Media:  که همان اسپرینگر مدنظر ماست و در زمینه چاپ کتاب و مجلات علمی معتبر فعالیت می‌کند و مرکز آن در شهر برلین آلمان قرار دارد.

 Axel Springer:  در سال ۱۹۴۶ در شهر هامبورگ آلمان بنیان گذاری شد و بیشتر در زمینه رسانه و تلویزیون و انتشار روزنامه فعالیت دارد.

 Springer Publishing Company: در سال ۱۹۵۰ در شهر نیویورک آمریکا و توسط دکتر برنارد اسپرینگر نوه بزرگ آقای ژولیوس اسپرینگر بنیان گذاری شده و در زمینه چاپ کتاب بسیار شناخته شده است.

 خدمات اسپرینگر

همانگونه که گفته شد شرکت Springer Science+Business Media همان شرکت اسپرینگر است که در میان پژوهشگران و دانشگاهیان شناخته شده است. دلیل و راز موفقیت شرکت اسپرینگر کیفیت بالای خدمات آن است. مجلاتی که توسط این شرکت چاپ می‌شوند جزو مجلات پیشرو در جهان علم هستند و اکثرا دارای ضریب اثر بسیار بالایی هستند.

هم اکنون این شرکت مسئولیت انتشار حدود ۲۲۰۰ مجله انگلیسی زبان را بر عهده دارد و تنها در سال ۲۰۱۳ حدود ۸۴۰۰ کتاب جدید چاپ کرده است. در مجموع در وبسایت این موسسه بیش از ۵ میلیون مقاله کامل و حدود ۲ میلیون و نیم فصل کتاب وجود دارد. یکی دیگر از علل موفقیت این شرکت همکاری آن با بزرگان علم جهان است. موسسه اسپرینگر با ۱۵۰ برنده جایزه نوبل همکاری داشته است که رقمی حیرت آور است. از جمله حیطه‌هایی که مجلات این شرکت آن را پوشش می‌دهند عبارت است از: ۱۵۵ مجله در حیطه علوم رفتاری، ۲۳۵ مجله در حیطه مواد و شیمی، ۱۲۳ مجله در حیطه کامپیوتر، ۱۹۶ مجله در حیطه زمین و محیط، ۱۷۲ مجله در حیطه مهندسی و ۶۵۷ مجله در حیطه پزشکی.

 

 جستجو در سایت اسپرینگر

برای جستجوی مقاله و کتاب در سایت موسسه اسپرینگر باید پس از وردو به سایت www.springer.com از منوی سمت راست آن گزینه Springer Link را انتخاب کنید. در اینجا شما می‌توانید در بین گزینه‌ها و مقالات موجود به جستجو بپردازد. همچنین شما می‌توانید از سایت اسپرینگر مقاله رایگان نیز دانلود نمایید که برای دریافت کامل آموزش آن باید به این صفحه مراجعه نمایید.

 آشنایی با چند پایگاه علمی فارسی برای جستجوی مقاله و پایان نامه

 پایگاه پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران

آدرس سایت: www.irandoc.ac.ir

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران بیش از ۴۰ سال سابقه دارد (از سال ۱۳۴۷) و پایگاه این پژوهشگاه که به ایرانداک معرف است دارای بیش از ۶۱۵ هزار رکورد اطلاعاتی در حوزه های مختلف است. در این پایگاه امکان دسترسی به پایان نامه ها، طرح های پژوهشی، همایش ها، مقاله ‌ها و گزارش های دولتی تولید شده در داخل کشور را فراهم می کند. در این پایگاه نسخه تمام متن بیش از ۲۶۰ هزار پایان نامه وجود دارد.

مطب پیشنهادی :
انجام رساله پرستاری مراقبتهای ویژه نوزادان | انجام پایان نامه دکتری و ارشد پرستاری مراقبتهای ویژه نوزادان

 پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

آدرس سایت: www.sid.ir

پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی وابسته به جهاد دانشگاهی محبوب ترین پایگاه علمی در ایران است چرا که امکان دسترسی به هزاران مقاله را به صورت رایگان فراهم کرده است. مهمترین خدمات این پایگاه عبارتند از: نمایه سازی نشریات علمی پژوهشی کشور، دسترسی رایگان به چکیده مقالات و متن کامل مقالات، معرفی و نمایه سازی نشریات ایرانی ISI

 پرتال جامع علوم انسانی

آدرس سایت: www.ensani.ir

پرتال جامع علوم انسانی وابسته به پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است. این پرتال دارای بیش از ۳۰۰ هزار داده علمی است و امکان دسترسی به ۲۲۵ هزار داده تمام متن و  حدود ۱۱۰ هزار مقاله  تمام متن را در اختیار شما قرار می دهد. این پرتال با بیش از ۱۰۰۰ نشریه علمی همکاری دارد.

 پایگاه استنادی علم جهان اسلام (ISC)

آدرس سایت: www.isc.gov.ir

این پایگاه منتشر کننده لیست مجلات معتبر کشورهای جهان اسلام است. در سایت این پایگاه ۶۳۵۰۰ مقاله علمی قابل دسترسی است.

 ایران مدکس: بانک مقالات سلامت

آدرس سایت:

ایران مدکس اولین فاز شرکت برکت است که به پوشش مجلات و متون علمی بخش سلامت اختصاص دارد. قرار است فازهای بعدی این شرکت به بخش های علوم انسانی، علوم فنی و مهندسی و سایر حیطه ها بپردازد. ایران مدکس  در زمینه سلامت امکان جستجوی ۱۴۸۳۶۴ مقاله و همچنین دسترسی به ۱۱۱۵۴۱ متن کامل مقاله را فراهم می کند. تعداد مجلات تحت پوشش این پایگاه در حال حاضر به ۳۷۲ عنوان می رسد.

 نور مگز: مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی

آدرس سایت:  www.noormags.com

نور مگز وابسته به مرکزتحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی است که وظیفه شناسایی و عرضه مجلات تخصصی علوم انسانی و اسلامی را بر عهده دارد. این پایگاه در صورت عضویت در آن، امکان دسترسی به مجلات تمام متن را در اختیار شما قرار می دهد.

مدلیب: بانک جامع مقالات پزشکی

آدرس سایت: www.medlib.ir

مدلیب توسط مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت به منظور یکپارچه سازی اطلاعات پژوهشی–آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی و دسترسی پژوهشگران به متون پژوهشی تدارک دیده شده است. مدلیب در حال حاضر ۱۱۵۲۰۶ مقاله را از ۲۹۵۹ مجله مرتبط با علوم پزشکی پوشش می دهد.

ارسال دیدگاه

ایمیل خود را وارد کنید