چاپ دیجیتال چیست و تعرفه های آن چند است ؟

چاپ دیجیتال چیست و تعرفه های آن چند است ؟

چاپ دیجیتال چیست و تعرفه های آن چند است ؟

چاپ دیجیتال چیست و تعرفه های آن چند است :

دو نوع چاپ کتاب داریم: چاپ افست و چاپ دیجیتال.در این مطلب سعی داریم به توضیح چاپ دیجیتال که بهتر و با کیفیت تر از چاپ افست هست بپردازیم.


چاپ دیجیتال چیست؟

 چاپ به وسیله دستگاه های تونری و لیزری حرفه ای روی انواع کاغذ را چاپ دیجیتالی می گویند.
چاپگرهای دیجیتال چون برای چاپ هایی با تیراز پایین تر مناسبند مانند پرینترهای شخصی به دو دسته جوهرافشان و لیزری تقسیم می شوند. هنگام چاپ دستگاه باید به کامپیوتر متصل شود و تمام اطلاعات از طریق کامپیوتر به دستگاه منتقل می شود و به همین دلیل ضایعاتی مانند کاغذ, رنگ و … کاهش  و چون  لیتوگرافی در این نوع چاپ خذف شده است سرعت کار هم افزایش می یابد. با این اوصاف چاپ دیجیتال را می توان گران قیمت دانست.

تعرفه چاپ دیجیتال

نوع کاغذ , تیراژ چاپ و رنگی یا سیاه و سفید بودن , قیمت و هزینه را مشخص می کند. یکی از نکات مهم در رابطه با چاپ دیجیتال، امکان تغییر مطالب مورد نظر، در چاپ های بعدی است که این امر، هزینه و تعرفه  را تا حد زیادی کاهش می‎دهد.
بطور کلی هزینه چاپ دیجیتال در کاغذهای گلاسه , لیبل و کتان به نسبت کاغذ تحریر  بیشتر است . چاپ رنگی هزینه بیشتری نسبت به چاپ سیاه و سفید دارد. بدیهی است که هزینه چاپ دو رو ۲ برابر چاپ یکرو محاسبه می‏شود. همچنین هزینه ی  چاپ در برگه های A3 بیشتر از A4 می‏باشد.در صورت سفارش  نوع تنپلات (در آن از نقاط رنگی فراوان استفاده می‏شود که با زوایای مختلف در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند) , هزینه چاپ افزایش پیدا می‏کند. با توجه به اینکه در چاپ دیجیتال امکان طراحی و عکاسی نیز وجود دارد، لذا با چاپ تصاویر، قیمت و تعرفه چاپ نیز بیشتر خواهد بود.

مطب پیشنهادی :
تحلیل آماری پایان نامه چیست ؟ | انجام تحلیل آماری پایان نامه

انواع چاپ دیجیتال بر اساس نحوه کار

روش دیجیتالی نوری یا پرتوی: در این روش متن مورد نظر از طریق تابش شعاع‌های نوری روی کاغذهای حساس به نور، چاپ می‎شود در واقع  دو مرحله چاپ و ظهور وجود دارد.
روش چاپ دیجیتالی الکتروفتوگرافی: مواد مورد استفاده در این روش جوهر‎ها‎ی مایع و یا مرکب جامد پودری (تونر) می باشند.
روش چاپ مارکرهای لیزری:  در این روش چون چاپ باحرارت ناشی از لیزر و یا ماتریس‎ها‎ی حرارتی با ایجاد فعل و انفعالات شیمیایی بر روی سطح کاغذ حساس، انجام می گیرد؛ سطوح مورد چاپ باید به حرارت حساس باشند.
روش چاپ دیجیتال تصعید رنگ: سرعت و کیفیت این روش بالاست و مواد رنگی بر روی سلفون‌هایی قرار می‎گیرند چرا که پرتوهای گوناگون از قبیل لیزر و یا ماتریس‌های حرارتی،‌ رنگ را از روی نوارهای سلفون بخار و سپس بر روی سطح مورد نظر چاپ می‎کنند.

انواع چاپ دیجیتال براساس ابعاد

چاپ با فرمت متوسط: کارهای چاپی با ابعاد متوسط در برگه‎ها‎ی A3 و با سایزهای ۳۳×۴۸ سانتیمتر می‎باشد. روش های  تونری، جوهر افشار و یا نوری مناسب این فرمت چاپ و مورد استفاده برای چاپ کارت ویزیت، چاپ بروشور، چاپ کاتالوگ، لفاف‎ها‎ی بسته بندی، لیبل، عکس، و چاپ روی سطوح مختلف می باشند.
چاپ با فرمت بزرگ:  ابعاد چاپ در برگه‎ها‎ی A3 و با عرض ۱۵۰ سانتیمتر می‎باشد. روش های چاپ تونری و جوهرافشان یا نوری مناسب این فرمت و مورد استفاده برای چاپ پوستر تا عرض ۱۵۰ سانتیمتر و مصارف فضای داخلی می باشند.
چاپ با فرمت عریض : ابعاد این نوع چاپ ۱۵۰ * ۵۰۰ سانتیمتر می‎باشد و از مقاومت بالایی برخوردارند به همین دلیل بیشتر برای مصارف فضای باز مورد استفاده قرار می‎گیرد.

مطب پیشنهادی :
موضوع پایان نامه پرستاری کارشناسی ارشد و دکتری

چاپ دیجیتال چه مزایایی نسبت به چاپ افست دارد؟

در چاپ دیجیتالی فایل کتاب مستقیما به دستگاه چاپ فرستاده می شود و براساس آن دستگاه فرایند چاپ صورت می گیرد ,؛ در حالیکه در چاپ افست از ورقه هایی فلزی برای چاپ استفاده می شود.در چاپ دیجیتال همچنین ورق هایی وجود ندارد و فایل های دیجیتالی مانند فایل های PDF و یا فایل های تصویر مستقیما به وسیله نرم افزار به پرینتر ارسال می شوند و روی کاغذ یا هر مواد مخصوص دیگر چاپ می شوند.

چگونگی چاپ دیجیتال درموسسه ایزی تز

درگام اول نویسنده و یا مترجم محتوایی رو خلق و یا گرد آوری و تایپ می نماید.
در گام دوم محتوای آماده توسط یک ویراستار و یا گروهی از ویراستاران، ویرایش و بازخوانی می‌شود.
سپس در گام سوم، کارشناسان مربوطه با نرم افزارهای مخصوصی متن را صفحه‌آرایی می‌کنند.
بعد از صفحه آرایی، زمان دریافت کد سیزده رقمی بین‎المللی (شابک) می باشد که مسئول مربوطه این کار را انجام  می دهد. در این قسمت تمام مشخصات کتاب ذکر می‌شود.
بعد از دریافت شابک, کتاب برای اخذ فیپا (شناسنامه کتاب) به کتابخانه ملی ارسال می‌شود که در این حین طراحی جلد کتاب براساس محتوا توسط کارشناس مربوطه نیز صورت می گیرد.
در آخرین مرحله کتاب توسط کتابخانه ملی بررسی و اطلاعات کامل آن به وزارت ارشاد اسلامی ارسال می‌شود و این وزارت خانه مجوزی را برای چاپ کتاب صادر می‌کند.
بعد از ارسال مجوز چاپ , کتاب برای لیتوگرافی، چاپ و صحافی به چاپخانه ارسال می شود.
نکته ی مهم این است که با وجود کارشناسان حرفه ای تمام این مراحل طی یک ماه سپری شده و کتاب به دست نویسنده یا مترجم گرامی می رسد.

مطب پیشنهادی :
انجام رساله ميكروبيولوژی دکتری و انجام پایان نامه ميكروبيولوژی دکترا

خدمات موسسه ایزی تز

موسسه ایزی تز با سابقه چندین ساله در حیطه ترجمه تخصصی, استخراج مقاله, چاپ مقاله, و چاپ کتاب آماده پذیرای سفارشات شما عزیزان می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید.

 

ایزی تز برندی متفاوت با خدماتی متمایز در زمینه پایان نامه مشاوره پایان نامه دکتری و …

با همکاری آسان مقاله برند اول مشاوره مقاله در ایران

انجام پایان نامه ارشد : 09199631325

انجام پایان نامه دکتری : 09199631325

اکسپت مقاله علمی پژوهشی : 09353132500

ارسال دیدگاه

ایمیل خود را وارد کنید