چاپ کتاب | انواع روش های چاپ کتاب و هزینه آنها

چاپ کتاب | انواع روش های چاپ کتاب و هزینه آنها

چاپ کتاب | انواع روش های چاپ کتاب و هزینه آنها

چاپ کتاب | انواع روش های چاپ کتاب و هزینه آنها :

فرایند چاپ کتاب


علاقه به نویسندگی در افراد مختلف موجب گرایش آنها به سمت نگارش و چاپ کتاب می‌شود. و افراد مختلف می‌توانند در زمینه‌ها و موضوعات مختلف کتاب بنویسند و آنرا در ژورنالهای معتبر چاپ کنند.


نگارش و چاپ کتاب

در دنیا افراد بسیاری را می‌شناسید که در یک حرفه و شغل تخصصی می‌باشند و بسیار موفق هستند اما ذهن پویا و استعداد و توانمندی بالای آنها باعث شده است تا گرایش به نویسندگی داشته باشند بسیاری از نویسندگان ماهر کشورمان نویسندگی را به عنوان یک حرفه اصلی دنبال نمی‌کنند و گاها به دلیل علاقه و استعداد خود یک کتاب می‌نویسند. نگارش کتاب در زمینه های علمی مختلف به صورت تخصصی و عمومی علاوه بر سواد کافی در حوزه تخصصی مقاله نیازمند استعداد و علاقه می‌باشد که نویسنده بتواند آنچه را که در ذهن خود گنجانده است و یا طی ماهها و سالها تحقیقات به آن دست یافته است را به قلمی شیوا و روان بنویسند نویسندگی کتاب نیاز به تمرکز و استعداد دارد. نوشتن کتاب برای آنان که علاقه  و استعداد دارند کارچندان دشواری نیست اما در این میان افراد بسیاری هستند که علاقه چندانی به نویسندگی کتاب ندارند و این هدف را صرفا برای کسب امتیازات پژوهشی و تقویت رزومه دنبال می‌کنند. شاید برای این دسته از افراد نویسندگی کتاب بسیار دشوار باشد زیرا انگیزه و هدفی ندارند که بتوانند در راستای آن تلاش و کوشش خود را آغاز کنند.

نویسندگی و نگارش کتاب از جمله مهارت هایی می‌باشد که باید در گذر زمان حاصل شود. همه می‌توانند حاصل یافته ها و تحقیقات خود را به صورت مکتوب ارائه کنند اما شیوه بیان و گیرایی موضوع اهمیت فراوانی دارد که نویسنده باید سعی در نحوه بیان موضوع داشته باشد که این موضوع بسیار حائز اهمیت می‌باشد. برای اینکه بتوانید نویسنده ماهری شوید قبل از هر چیز یک هدف برای خود تعیین نمایید هدفی که منجربه ارائه یک کتاب با کیفیت شود.

مراحل نگارش کتاب را به ترتیب زیر پیش بروید:
 • هدف خود را از نگارش کتاب مشخص کنید.
 • کمی در مورد آنچه که می‌خواهید بنویسید تامل نمایید.
 • قلم و کاغذ تهیه فرمایید و هر آنچه که در ذهنتان دارید را بنویسید.
 • به رئوس مطالب اشاره داشته باشید و موضوعات اصلی را بیان کنید.
 • از نظرات دیگران استفاده کنید.
 • هر زمان که احساس کردید مطلب بهتری به ذهنتان رسیده است مطالب قبلی را دور بریزید.
 • خود را درگیر جزئیات نکنید.
 • زمانی که ذهنتان آماده است نوشتن را ادامه دهید.
 • هرروز کتاب را بخوانید و اصلاح کنید.
 • خود را موظف نکنید چند صفحه باید بنویسید فقط به کیفیت فکر کنید.
 • نمودار ها فرمول ها و اعداد و اثبات ها را به دقت بنویسید اشتباه در محاسبات عواقب خوبی نخواهد داشت.
 • در مورد چیزهایی که تسلط زیادی به آنها دارید بنویسید موضوعاتی که علاقه چندانی ندارید را کنار بگذارید.
 • بیرحمانه کتاب خود را بخوانید و بیرحمانه آنرا ویرایش کنید.

هدف به کتاب شما جهت خواهد داد. ابتدا هدف خود را روشن سازید که چرا می‌خواهید یک کتاب بنویسید که پاسخ های متعددی از این سوال دریافت می‌شود از جمله:

 • برای تقویت رزومه.
 • برای کسب شهرت و عنوان نویسندگی.
 • برای اینکه موضوع جذابی در ذهنم دارم که می‌خواهم در رابطه با آن بنویسیم.
 • برای اینکه می‌خواهم موضوعی را به کل دنیا ارائه کنم.
 • برای اینکه به این کار علاقه دارم و دوست دارم کتابی از خود به جای بگذارم.
 • برای اینکه می‌خواهم از این طریق کسب در امد داشته باشم.
 • برای اینکه نقصی را در کتاب های موجود در یک فیلد تخصصی خاص می‌بینم که می‌خواهم با انتشار کتاب آنها را بر طرف کنم.
شما هر یک از دلایل فوق را که برای آغاز نویسندگی داشته باشید باید بدانید که تیراژ و کیفیت چاپ متفاوت خواهد بود. می‌توانید از چاپ کتاب با تیراژهای پایین کمک بگیرید و همچنین می‌توانید کیفیت و نوع چاپ را تغییر دهید تا هزینه کمی صرف نمایید. کسانی که برای تقویت رزومه یا دلایل دیگری می‌خواهند کتاب بنویسیند تمایلی به پرداخت هزینه های زیاد ندارند و بهتر است از چاپ کتاب با تیراژ پایین این کار را انجام دهند تا هزینه و زمان چندان زیادی سپری نشود.

انواع روش های چاپ کتاب و هزینه آنها

چاپ دیجیتال: این روش مناسب چاپ با تیراژ پایین است و در آن نیازی به فیلم و زینک (لیتوگرافی) نیست.

مطب پیشنهادی :
انجام پایان نامه اعضای مصنوعی | انجام پایان نامه دکتری و ارشد اعضای مصنوعی ارشد و دکترا

ریسوگراف: دستگاه ریسوگراف، دستگاهی شبیه دستگاه کپی در مقیاس بزرگتر است. چاپ با دستگاه ریسوگراف ارزانتر تمام می‌شود ولی دارای کیفیت بسیار پایینی است.

چاپ افست: بهترین روش چاپ کتاب، چاپ افست است. چاپ افست دارای کیفیت مطلوبی است و برای تیراژهای بالا(۵۰۰ عدد به بالا) بسیار مقرون به صرفه است.

توجه داشته باشید که هر صفحه استاندارد شامل(٢٥٠ لغت تایپ شده می‌باشد حدود ١٨ خط با فونت ١٤ یا ٢٠خط با فونت ١٦) حداکثر ٥ اصطلاح انگلیسی در هر صفحه داشته باشد. به صورت پی دی اف تایپ شده باشد و متن آن نیاز به تایپ از پی دی اف داشته باشد. از کیفیت خوبی برخوردار باشد. حجم فایل زیاد بالا نباشد.

هزینه چاپ کتاب با توجه به نوع چاپ تعداد صفحات و مضووع کتاب و تعداد تیراژ آن وابسته است که حین چاپ باید از کارشناس یا مولف خود بخواهید تا برآورد دقیق هزینه و زمان را برای شما ارائه کند تا بتوانید تصمیم گیری کنید. چاپ های تیراژ پایین و تیراژ دلخواه برای کسانی مناسب می‌باشد که تمایل به صرف هزینه چندان بالایی ندارند و می‌خواهند هر چه سریعتر فرآیند چاپ کتاب را پایان بخشند.

البته توجه داشته باشید که مراحل آماده کردن کتاب از جمله ویرایش, صفحه آرایی, طراحی جلد و قطع کتاب و … هزینه جداگانه ای دارد و این موارد شامل هزینه چاپ نمی‌باشد. مراحل آماده سازی کتاب و اخذ مجوز ها پروسه جداگانه ای دارد که شما برای سهولت در کار خود می‌توانید از یکی از موسسات معتبری که در زمینه انتشار و ویرایش کتاب فعالیت دارند همکاری بخواهید و فایل خود را تحویل دهید تا کلیه فرآیند های لازم اعمال گردد نسخه چاپ شده کتاب برایتان ارسال شود.

مراحل چاپ کتاب

مراحل کلی چاپ کتاب شامل موارد زیر می‌باشد که هر یک زیر مجموعه و مراحل جداگانه‌ای دارد طبق مراحل زیر می‌توانید فرآیند چاپ کتاب را آغاز نمایید:

تالیف

گرد آوری محتوای کتاب و منسجم و یکپارچه کردن آنها هیچ مولفی نمی‌تواند محتوای کتاب را تغییر دهد مگر به اجازه خود نویسنده باید سعی کنید محتوای کتاب خود را اصلاح و بازبینی کنید. یک فایل ورد و یا دستنوشته کتاب را به مولف تحویل دهید که محتوای آن کاملا با دقت نوشته شده باشد.

مطب پیشنهادی :
چگونه پایان نامه بنویسم ؟ هزینه انجام پایان نامه به چه عواملی بستگی دارد ؟

ترجمه

برخی از افراد ممکن است دستی در نویسندگی نداشته باشند و از کتابهای خارجی جدیدالنشر برای تقویت رزومه استفاده کنند. ترجمه کتابها از هر زبان به زبان فارسی ممکن است و یکی از شایع‌ترین روش‌های کسب امتیاز چاپ کتاب ترجمه کتابهای جدیدانشر به زبان فارسی و انتشار آنها می‌باشد.

صفحه آرایی, تایپ و ویراستاری طراحی جلد

صفحه ارایی

منظور از صفحه‌آرایی تبدیل کردن متن به قالب کتاب است. در صفحه‌آرایی دقیقا نسخه نهایی قابل چاپ را درست می‌کنیم. ابعاد کتاب را تعریف می‌کنیم. شماره صفحات و عکس‌ها را اضافه می‌کنیم و کارهای دیگری که کتاب را آماده چاپ می‌سازد.
صفحه‌آرایی را می‌توان با نرم‌افزار ورد انجام داد، ولی افراد حرفه‌ای از نرم‌افزار Adobe InDesign استفاده می‌کنند.
نکات ریزی وجود دارد که باید هنگام صفحه‌آرایی رعایت شود؛ مثلا بهتر است اولین صفحه هر فصل در صفحات فرد قرار گیرد. همچنین اولین سطر یک صفحه نباید نصفه باشد. فاصله عمودی خطوط هم مهم است و در زیبایی متن بسیار اهمیت دارد.
در نهایت از کتاب با فرمت پی‌دی‌اف خروجی گرفته می‌شود. این خروجی فایلی است که برای چاپ کتاب در چاپخانه استفاده خواهد شد.

فونت و سایز

تایپ کتاب باید با فونت و سایز مشخصی انجام شود که برای هر کتاب متفاوت میباشد جدول زیر فونت و سایز استاندارد کتاب را نمایش میدهد:

موضوع کتاب Tracking Leading Point فونت پیشنهادی
رمان و داستان- نمایشنامه فیلمنامه 10- 18.5 14 میترا- نازنین
کودک و نوجوان 15- 16 13 رویا
پژوهشی و نظری 10- تا 20- 18 14 لوتوس- بدر نازنین – زر
شعر 10- تا 15- 18 14 میترا – جلال – بدر
قطع جیبی 10- 15 12 میترا-نازنین

نکته1: با توجه به این که معمولا فونت‌های لاتین نسبت به فونت‌های فارسی کمی درشت‌تر هستند، کلمات لاتین داخل متن فارسی معمولا 2 شماره کوچک‌تر از اندازه فونت فارسی در نظر گرفته می‌شود. فونت پیشنهادی Arial است. برای این کار می‌توانید یک Character Style ویژه کلمات لاتین ایجاد کنید.

نکته2: در کتاب‌های مرجع که به مدت زمان کوتاهی به طور پیوسته مورد مطالعه قرار نمی‌گیرند و معمولا حجم متن زیادی هم دارند از فونت ریزتر (مثلا 10 لوتوس) می‌توان استفاده کرد.

نکته3: اندازه Tracking در متن کتاب معمولا نباید بیشتر از 25- باشد.

طراحی جلد

و اما جلد کتاب که تاثیر گذارترین بخش بر نظر مخاطبان می‌باشد انواع جلد کتاب وجود دارد که باید برحسب نیاز خود تصمیمی بگیرید که نیاز به کدام نوع دارید. جلد کتاب شامل سه بخش روی جلد پشت جلد و قطع کتاب می‌شود. روی جلد باید اطلاعاتی از جمله عنوان کتاب نام نویسنده سال انتشار باشد باشد.

اخذ مجوزها

 • دریافت شابک (ISBN)

شابک مخفف عبارت شماره استاندارد بین المللی کتاب است. شابک یک کد ۱۰ الی ۱۳ رقمی است که به هرکتاب منسوب می‌شود. باید توجه نمود که با تجدید چاپ یک کتاب شابک آن تغییر نمی‌کند. در ایران دریافت شابک از خانه کتاب انجام می‌گیرد. به این صورت که ناشر شابک‌هایی که از خانه کتاب دریافت کرده است را به یک کتاب نسبت می‌دهد و سپس فرم مربوطه را پر کرده و به خانه کتاب ارسال می‌کند.

 • دریافت فیپا

فیپا که مخفف فهرست نويسي پيش از انتشار است شامل اطلاعاتی است که در پشت صفحه عنوان کتاب چاپ می‌شود. اداره كل پردازش و سازماندهي سازمان اسناد و كتابخانه ملي مسئول مستقيم صدور فيپا در ایران است و برای اخذ فیپا باید از طریق این سازمان اقدام کرد. برای دریافت فیپا، کتاب به کتابخانه ملی ارسال می‌شود.

 • دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
مطب پیشنهادی :
انجام رساله بيوفيزيک دکتری و انجام پایان نامه بيوفيزيک دکترا

در این مرحله پرینت کتاب به همراه فایل آن در قالب سی دی و اطلاعات مربوط به فیپا و شابک و همچنین طرح رنگی جلد برای صدور مجوز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال می‌گردد. به طور معمول مجوز وزارت ارشاد یک هفته الی ۴ ماه بعد از تحویل کتاب صادر می‌شود که بستگی به موضوع کتاب دارد. کتاب‌های علمی و دانشگاهی معمولاً در کمترین زمان بررسی می‌شوند اما کتاب‌های شعر یا با موضوعات حساس ممکن است چند ماه پس از ارسال مجوز را دریافت نمایند. همچنین گاهی اوقات ممکن است برای دریافت مجوز نیاز به تغییرات و اصلاحاتی در محتوای کتاب باشد.

چاپ کتاب

پس از اتمام مراحل فوق نوبت به چاپ کتاب خواهد رسید که باید با تیراژ دلخواه و نوع چاپ کتاب مورد نظرتان کتاب را چاپ کنید و آنرا منتشر نمایید.

خدمات موسسه ایزی تز

کلیه خدمات چاپ کتاب به صورت تضمینی و با بالاترین سطح کیفی در موسسه ایزی تز ارائه می‌گردد کلیه خدمات آماده سازی کتاب, ویرایش و ترجمه و طراحی جلد کتاب با بالاترین سطح کیفی و به صورت تضمینی در این موسسه انجام می‌شود. کلیه خدمات شامل گارانتی می‌باشند, ارائه خدمات توسط کارشناسان خبره و متخصصی می‌باشد, که می‌توانند کلیه فرآیند چاپ کتاب در عرض یک ماه برای شما طی کنند. چاپ کتاب در تیراژ دلخواه انجام می‌شود و کیفیت بسیار بالایی دارد. چاپ کتاب در همه زمینه های علمی و تخصصی و اجتماعی کتابهای درسی, کتاب داستانی و کتاب شعر و رمان و حتی کتاب کودک انجام می‌شود. ارائه کلیه خدمات به صورت آنلاین می‌باشد و نیازی به مراجعه حضوری نمی‌باشد می‌توانید توسط راههای آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید تا فرآنید رسیدگی آغاز گردد.

ما از صفر تا صد چاپ کتاب را همراه شما خواهیم بود و تمام تلاش خود را در راستای بهبود کیفیت و ارائه خدمات بیشتر به کار گرفته ایم تا شما نویسندگان عزیز را در راستای دست یافتن به اهدافتان همراهی کنیم.

 

 

ایزی تز برندی متفاوت با خدماتی متمایز در زمینه پایان نامه مشاوره پایان نامه دکتری و …

با همکاری آسان مقاله برند اول مشاوره مقاله در ایران

انجام پایان نامه ارشد : 09199631325

انجام پایان نامه دکتری : 09199631325

اکسپت مقاله علمی پژوهشی : 09353132500

ارسال دیدگاه

ایمیل خود را وارد کنید