چگونه پایان نامه بنویسیم یا راهنمای جامع نوشتن پایان نامه

چگونه پایان نامه بنویسیم یا راهنمای جامع نوشتن پایان نامه

چگونه پایان نامه بنویسیم یا راهنمای جامع نوشتن پایان نامه

چگونه پایان نامه بنویسیم یا راهنمای جامع نوشتن پایان نامه :

چگونه پایان نامه کارشناسی ارشد بنویسیم؟ راهنمای جامع نوشتن رساله کارشناسی ارشد

قبل از آن که به سوال “چگونه پایان نامه کارشناسی ارشد بنویسیم” پاسخ دهیم به تعریف پایان نامه می پردازیم.پایان نامه(رساله یا تز) نوشته ای است که همه دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا برای دریافت مدرک تحصیلی خود در رابطه با موضوعی مربوط به رشته خود می نویسند .

پایان نامه خوب، یک دلیل محکم برای نشان دادن توانایی ، بار علمی و تسلط دانشجو در رشته تحصیلی اش می باشد و موفقیت های بسیاری را برای دانشجویان به ارمغان می آورد و باعث ارتقای شغلی فرد و تغییر مسیر زندگی اش خواهد شد.

نوشتن پایان نامه باکیفیت باعث چه موفقیت هایی میشود؟

 • قوی شدن رزومه علمی برای ارتقای شغلی
 • هموار و راحت شدن راه مهاجرت تحصیلی
 •  راه شناختن دانشجویان ممتاز و کاربلد از دانشجویان دیگر
 • نوشتن یک پایان نامه قوی باعث کسری خدمت و یا حذف سربازی میشود.
 • ارتقا یافتن درجه اساتید
 • پایان نامه نشان دهنده سطح علمی و تسلط فرد می باشد.

مراحل نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد

چگونه پایان نامه کارشناسی ارشد بنویسیم؟” این سوالی است که بسیاری از دانشجویان بی تجربه از خود میپرسند و به دنبال پاسخی برای آن هستند.ما در این مقاله سعی کرده ایم که به این سوال شما به طور کامل جواب دهیم. باید بدانید که برای نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد نیازمند افزایش دادن سطح آگاهی و تخصص خود هستید و باید از مراحل انجام پایان نامه پیروی کنید.این مراحل عبارتند از:

گام 1-انتخاب کردن موضوع پایان نامه

اولین و مهمترین قدم برای شروع نوشتن پایان نامه ،انتخاب موضوع تحقیق می باشد. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که موضوع تحقیق شما نباید توسط شخص دیگری انتخاب و انجام شده باشد و باید کاملا جدید ، جذاب ، کاربردی و یک مشکلی از جامعه را حل کند.

سعی کنید موضوعی که برای پایان نامه انتخاب میکنید جامع و مختصر باشد و همچنین به آن علاقه داشته باشید تا پس از مدتی دچار کسالت نشوید.برای پیدا کردن موضوع مورد علاقه خود میتوانید به بررسی درس های دوره تحصیلیتان بپردازید و ببینید به بررسی کدام موضوع خاص تمایل دارید. در صورت تمایل داشتن به آن موضوع می توانید آن را برای نوشتن پایان نامه انتخاب کنید.

مطب پیشنهادی :
مستند سازی یا Documentation چیست ؟

همچنین این نکته را باید درنظر بگیرید که آیا در حوزه موضوع مورد علاقه شما اطلاعات کافی موجود است یا خیر و کجا می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را جمع آوری کنید.

گام 2-انتخاب کردن استاد راهنما برای نوشتن پایان نامه

 بعد از انتخاب کردن موضوع شما باید به استاد مورد نظرتان که در موضوع انتخابی شما متخصص است و از نظر ظرفیت اخذ دانشجو مشکلی نداشته باشد مراجعه کنید و درخواست خود را ارائه دهید.

گام 3-تکمیل کردن فرم انتخاب موضوع رساله

در این مرحله از نوشتن پایان نامه شما باید فرم مربوط به انتخاب موضوع پایان نامه را پر کنید و مدارک و نتیجه تحقیقاتی که نشان میدهد موضوع شما توسط شخص دیگری انجام نشده است را ضمیمه فرم کرده و تحویل مدیر گروهتان دهید و منتظر تایید آن باشید.

گام 4- تکمیل کردن پروپوزال و ارائه آن

پروپوزال ایده و طرحی است که فردی در ذهن دارد و آن را باید به صورت مکتوب به گروهی از اساتید ارائه کند.پس از آن که موضوع شما توسط مدیر گروهتان تایید شد شما باید در عرض مدت زمانی مشخص پروپوزال خود را آماده و به مدیر گروهتان تحویل دهید.

نکاتی که در نوشتن پروپوزال باید به آن دقت کنید این است که حتما با نظارت استاد راهنمایتان این کار را انجام دهید، موضوع پایان نامه را به صورت کامل معرفی کنید و اهمیت و اهداف آن را توضیح دهید.

برای تایید شدن پروپوزال شما باید قوانین و اصول مربوط به نوشتن آن را رعایت کنید که ما در مقاله چگونه پروپوزال بنویسیم؟ به طور کامل به آن پرداخته ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر به این مطلب مراجعه کنید.

گام 5- نوشتن پایان نامه

پس از آن که پروپوزال شما توسط مدیر گروهتان تایید شد ،شما باید کار نوشتن پایان نامه را شروع کنید.برای این کار ابتدا باید فایل مربوط به شیوه نوشتن پایان نامه دانشگاه خود را دریافت و مطالعه کنید تا طبق آن عمل کنید.

مطب پیشنهادی :
آموزش قدم به قدم نحوه استخراج مقاله

هر پایان نامه از فصولی تشکیل شده است که عبارتند از:

 • فصل اول (مقدمه و بیان مسئله)

در این قسمت شما باید خلاصه ای از موضوع و تاریخچه آن،مطالعات پیشین و جدید ،لازم پرداختن بیشتر به موضوع و… را بیان کنید و قسمت های مختلف پایان نامه را به طور خلاصه  معرفی کنید.

پس ساختار کلی مقدمه پایان نامه عبارتند از: صورت مسئله اصلی، مشکلات پیشین،پیشنهاد شما و پرداختن به آن این نکته را باید درنظر بگیرید که برای جذاب شدن پایان نامه لازم است که از جملات زیبا و رسا استفاده کنید و خواننده ها را جذب نوشته خود کنید.

 • فصل دوم (پیشینه تحقیق)

در این بخش از پایان نامه، شما باید تحقیقات و مطالعه هایی که درباره موضوع انتخابی شما انجام داده اند، تحقیقات و پژوهش های جدید و همچنین علت ضروری بودن پرداختن به موضوع انتخابیتان را بپردازید و به طور کامل آن را شرح دهید.

 • فصل سوم (روش تحقیق)

در نوشتن این قسمت از پایان نامه شما باید خود را جای کسی بگذارید که میخواهد این پژوهش را از ابتدا تا انتها انجام دهد.بنابراین باید تمام نکات و تمام مواردی که انجام پژوهش مورد نیاز است، نرم افزارها،نکات ایمنی ، تحلیل داده ها و … را بیان کنید

 • فصل چهارم (نتیجه‌گیری)

در این قسمت از نوشتن پایان نامه نتایجی که از این پژوهش کسب کرده اید باید بیان کنید و تجزیه و تحلیل های لازم را انجام دهید. برای نمایش نتایج میتوانید از تصاویر ، نمودارها و جداول استفاده کنید.

 • فصل پنجم (خلاصه تحقیق و بحث و پیشنهادها و جمع‌بندی)

در این قسمت شما باید موضوعی را که بررسی کردید بیان کنید و فصل های پایان نامه را به طور خلاصه و مفید توضیح دهید و در آخر نتایج حاصل شده را تحلیل و پیشنهاد خود را برای حل مشکلات موجود در آن بیان کنید.

 • پیوست‌ها
 • جداول و نمودارها
 • منابع
مطب پیشنهادی :
نرم افزار متلب و سفارش شبیه سازی با نرم افزار متلب

گام 6-دفاع از پایان نامه

پس از تمام شدن تمام فصول پایان نامه شما باید با مشورت استاد راهنمایتان، یک روز را برای دفاع از پایان نامه انتخاب و به مدیر گروهتان اعلام کنید و منتظر تایید باشید.

توصیه هایی برای نوشتن یک پایان نامه با کیفیت

برای نوشتن پایان نامه ای باکیفیت و همچنین کسب نمره قبولی از آن ، باید موارد زیر را به کار ببرید:

 • تفکر انتقادی داشتن
 • تحقیقات بسیار زیاد
 • روش شناسی
 • داشتن سبک رسمی در نوشتن پایان نامه
 • بحث کردن به صورت دقیق
 • بالا بودن کیفیت
 • زود دست به کار شوید و کارهای مربوط به نوشتن پایان نامه را شروع کنید
 • هنگامی که موضوع پایان نامه را انتخاب کردید، هرچه سریعتر آن را برای تایید به مدیر گروهتان اعلام کنید.
 • در صورت داشتن هرسوالی، آن را بپرسید
 • از متخصصان در نوشتن پایان نامه کمک بگیرید.

سخن پایانی

هدف ما در این مقاله پاسخگویی به سوال متداول “چگونه پایان نامه کارشناسی ارشد بنویسیم؟” بود و برای پاسخگویی به آن ابتدا پایان نامه و سپس قسمت های مختلف پایان نامه را بیان کردیم و در اخر توصیه هایی برای نوشتن یک پایان نامه با کیفیت را مطرح کردیم.

گروه متخصصان ایزی تز :

( اکسپت مقاله )

مشاوره انجام رساله دکترا و انجام رساله دکتری

انجام پایان نامه دکترا

مشاوره پایان نامه : 09199631325

مشاوره مقاله : 09353132500

ارسال دیدگاه

ایمیل خود را وارد کنید